Abyste se domů z dovolené vraceli jen s příjemnými pocity, zapojily se kladenské policistky i letos celoevropské kampaně - Evropský den proti vloupání a vyšly do terénu mezi spoluobčany, aby jim připomněly základní pravidla, jak zabezpečit své domy například před odjezdem na dovolenou i další objekty, které lidé ponechávají delší dobu opuštěné.

Evropský den proti vloupání doprovázel v členských státech Evropské sítě prevence kriminality (EUCPN) letos navíc nový slogan: „Ujistěte se, že to bude pouze šéfkuchař, kdo vás ten večer překvapí“. Nadále se zmiňovaný den prezentuje také sloganem z předchozích kampaní: „Ať se z vysněné dovolené nestane noční můra“.

Jak sdělila kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková, policistky tentokrát oslovily vedoucí odboru výstavby Magistrátu města Kladna, kde nejprve s pracovnicemi hovořily o výše zmiňovaném projektu a následně pro všechny klienty, kteří zavítají na úřad, vytvořily nástěnku se základními radami, jak zabezpečit svou nemovitost před nezvanými návštěvníky.

Kromě úřadu se vydaly ženy zákona i do Městské knihovny ve Slaném, kde na informační tabuli umístily preventivní letáky.

"Mimo to jsme oslovily i bytová družstva a společenství vlastníků nemovitostí, kde jsme správcům objektů předaly letáky nebo je rozeslaly elektronicky, aby se dostaly ke všem nájemníkům," dodala Nováková. S některými nájemníky se policistky setkaly osobně a o problematice s nimi obsáhle pohovořily. Podle kladných ohlasů si lidé kampaň pochvalují a oceňují upozornění a připomínku, jak si chránit vlastní majetek.

V neposlední řadě vyvěsily policistky informační letáky v provozovnách zámečnictví, kam lidé právě před dovolenou také často zavítají, když si nechávají přidělávat klíče pro přátele a známé.

Rady a doporučení
Prevence proti vloupání se rozhodně vyplatí, je proto důležité o zabezpečení obydlí přemýšlet ideálně již při jeho výstavbě. Pokud to již není možné, doporučujeme s odborníky konzultovat vhodný systém bezpečnostních prvků pro Váš byt či dům. Kombinovat lze mechanické zabezpečení (bezpečnostní dveře, zámky, bezpečnostní folie apod.) s prvky elektronického zabezpečení s oznamováním například na mobilní telefon (alarmy, kamery atd.). Pokud zvažujete nákup bezpečnostních prvků bez odborné pomoci, rozhodně vždy volte certifikované výrobky.

Při odchodech či odjezdech z domova mějte stále na paměti pár základních pravidel:
Neupozorňujte nikdy na svou nepřítomnost na sociálních sítích a nechlubte se ve svém okolí odjezdem z domova.
Chraňte své cennosti (trezory, možnost úschovy …) a pocit osobního bezpečí. Nenechte si vloupáním pachatele narušit integritu vašeho domova a soukromí.
Nastavte si kontrolu nad svým domovem se sousedy, kteří vám na něj dohlídnou, pravidelně vybírají poštovní schránku a zalévají květiny.
Zabezpečení a dohled velmi pomáhají. Ale nejdůležitější jsou opatření, která vás nic nestojí - nezapomínejte uzamknout všechny vstupy, zavírejte okna, klíče nenechávejte volně dostupné. Nevěřili byste, kolik lidí takto zlodějům i v dnešní době stále ještě svou nedbalostí napomáhá.
Pokud po návratu domů zjistíte, že se k Vám někdo vloupal, nikdy nevstupujte sami dovnitř. Pachatel může být ještě na místě a Vy můžete znehodnotit případné stopy. Neprodleně proto volejte linku tísňového volání 158.
Více informací k zabezpečení svých objektů je pro všechny zájemce k dispozici v mobilní aplikaci „Zabezpečte se“ (zdarma ke stažení) nebo na webových stránkách www.stopvloupani.cz.