Některá média považují tuto funkci spíše za ceremoniální. Libor Rouček ale tento názor odmítá.

,,Když je někam zvolen sociální demokrat, tak se někteří kolegové snaží význam funkce snížit. Úloha je to podobná jako v české poslanecké sněmovně. Místopředsedové parlament reprezentují navenek, ale zároveň mají silné politické slovo. Mají například možnost usměrňovat parlament po politické stránce,“ sdělil exkluzivně v telefonickém rozhovoru Kladenskému deníku nový místopředseda Evropského parlamentu.

V úterý 2. července skončila role České republiky v pozici předsedajícího státu Evropské unie. Půlrok v čele evropských států se podle Roučka českým politikům příliš nepovedl.

,,Bohužel Česká republika nevyužila jedinečnou a historickou příležitost, kterou od unie dostala. Neprezentovali jsme se jako stabilní, vyspělá, moderní, země, která po dvaceti letech překonala nános komunistického dědictví,“ uvedl Libor Rouček krátce po návratu ze schůzky, kde se hodnotilo samotné předsednictví České republiky. Zúčastnil se jí také premiér Jan Fišer i předseda Evropské komise José Miguel Barrosso.

Libor Rouček se v Kladně narodil a za Kladeňáka se také považuje. Nový místopředseda Evropského parlamentu vyrůstal v nedalekém Družci a na Kladensko se také rád vrací. ,,Vždy když přijedu domů tak tady trávím většinu času. Nejlépe si odpočinu, když se vydám na procházku se psem do lesů v okolí Družce,“ prozradil Kladenskému deníku.

Rouček působí jako europoslanec již od roku 2004, tedy od prvních voleb do EP v Česku. V předchozím volebním období byl 1. místopředsedou poměrně vlivného zahraničního výboru. Rouček bude teprve druhým Čechem v této funkci, kterou dříve zastával jen Miroslav Ouzký (ODS).

Vizitka
Libor Rouček: narozen 4. září 1954 v Kladně.
Vzdělání: vystudoval Vídeňskou univerzitu (specializace na mezinárodní vztahy).
Profesní činnost: Mimo jiné pracoval v ústředí Socialistické strany Rakouska, vyučoval na univerzitě v Sydney a byl redaktorem Hlasu Ameriky. Po roce 1990 se podílel na tvorbě zahraniční politiky ČSSD. V roce 1998 se stal nejprve tiskovým mluvčím ČSSD a po jejím úspěchu ve volbách na čtyři roky mluvčím vlády Miloše Zemana (ČSSD).
Politická kariéra: Je členem ČSSD. V červnu 2002 byl zvolen členem Poslanecké sněmovny, mandátu se vzdal v roce 2004 po zvolení do Evropského parlamentu (byl lídrem kandidátky ČSSD). Od listopadu 2006 byl prvním místopředsedou zahraničního výboru EP. V letošních volbách křeslo europoslance obhájil jako třetí na kandidátce sociální demokratů.
Ostatní: V roce 1977 emigroval do Rakouska, vrátil se po pádu komunistického režimu.