VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Půjčky a splátky vedou až k trestným činům

Kladensko-Přestože dlužníků, kteří nejsou schopni své závazky včas plnit, přibývá i na Kladensku, desítky lidí se bezhlavě zavazují k půjčkám. Exekutoři mají spoustu práce a jsou i terčem útoků.

8.3.2008
SDÍLEJ:

NEUVÁŽENÁ půjčka může vést až k zabavení veškerého soukromého majetku. V extrémních případech končí takové případy až ztrátou střechy nad hlavou.Foto: Archiv VLP

Protože přibývá společností, jež půjčí žadatelům mnohatisícové sumy takřka přes noc, narůstá i počet nešťastníků, kteří se dostanou do začarovaného kruhu. Podmínky pro získání úvěru jsou tak jednoduché.

„Není problém, abychom vám bez ručitele půjčili až padesát tisíc korun. Je potřeba předložit občanský průkaz, tři výplatní pásky a jedno potvrzení o stálé platbě třeba za telefon. Náš pracovník k vám do osmačtyřiceti hodin přijede domů a peníze v hotovosti předá,“ uvedla telefonní operátorka společnosti Provident.

Bohužel i zaměstnanci takovýchto společností musejí počítat s rizikem, že dlužníkům se občas nechce peníze vracet. Jedna z pracovnic Monika Barcalová z Kladna zaplatila před třemi lety při vymáhání dluhu životem. Vrah ji podřezal krk, zapálil a zahrabal v lese v Čisté u Rakovníka.

Velkým rizikem je i ztráta osobních dokladů, kdy si na ně podvodníci dokážou nakoupit nespočet hodnotných věcí.
„Když mi byl odcizen batoh s občankou a řidičákem, tak jsem to šel hned oznámit. Ještě, že jsem to udělal včas, začaly mi totiž chodit složenky společnosti Home Credit, abych uhradil splátky za LCD televizor v hodnotě čtyřiceti tisíc korun. Měl jsem velké štěstí, že mi na základě oznámení uvěřili a stačilo podepsat čestné prohlášení. Jinak nevím, jak bych se z takového maléru dostal,“ uvedl Jakub Krajtr z Kladna.

Kvůli tomu, že je získání hotových peněz a úvěru snadné, mnozí se k dnešnímu dni dokázali zadlužit u různých společností až po uši. Některým dobrodruhům ale často ani při návštěvě soudního vykonavatele není co zabavit.

„Lidé, kteří žijí na dluh, se postupně získaných věcí potřebují zbavit, aby získali další peníze, takže my jim zkrátka nemáme už co sebrat. Navíc mnozí z nich jsou natolik vychytralí, že movitý majetek nechají přepsat na svoje příbuzné a v takovém případě jsme na ně krátcí,“ uvedl kladenský soudní vykonavatel Jiří Šidlo.

Podle jeho slov se exekutoři navíc při výkonu svého povolání setkávají s agresivitou dlužníků, kteří se zabavení majetku brání občas i fyzickou silou. „Na nadávky jsme zvyklí, ale jinak musíme mít pro strach uděláno. Na některé výkony s námi pro jistotu dochází i justiční stráž,“ doplnil Šidlo. I tak se již v minulosti stalo, že jedna z jeho kolegyň byla dlužníkem napadena.

Přestože povinná osoba – dlužník je navíc nucen financovat odvoz zabavených věcí a je zřejmé, že nemá ani na zaplacení stěhovací službě, dokázali kladenští soudní úředníci za uplynulý rok podat celkem 4518 návrhů na výkon rozhodnutí. V rámci této agendy se podařilo vybrat 9 860 697 korun, přičemž výtěžek z následných dražeb za stejné období činí 64 450 korun,“ uvedl mluvčí kladenského soudu Ivo Poštolka.

V současné době pomáhají tyto problémy řešit i soukromí exekutoři. V Kladně je jedinou soukromou specialistkou v tomto oboru právnička Jana Škofová, jež se ve své praxi nejednou setkala s tím, že byla nucena nařídit prodej nemovitosti.

„Nejsme tady od toho, abychom brali lidem střechu nad hlavou, exekutor musí být také psycholog a vždy je možné na základě slušného chování se domluvit na splátkovém kalendáři a možnostech jak o dům či byt nepřijít. Tvrdím, že solidní člověk, jenž má zájem spolupracovat, se do extrémní situace nemusí dostat,“ uvedla doktorka Jana Škofová.

Případ zastupitele z vesnice nedaleko Slaného hovoří asi za všechny. „Tři roky jsem snažila povinnému domlouvat, aby uhradil svoje dluhy, jinak přijde o dům. Nepomohlo to, takže jsem nakonec musela nařídit prodej nemovitosti a vydat dražební vyhlášku, která visela na vývěsce v příslušné obci. Rodina se nechtěla smířit s ostudou ani s tím, že o dům přijde, přinesla den před dražbou půl milikonu korun a zbytek hodinu před zahájením aukce,“ doplnila doktorka.

V závažných případech někteří jedinci nyní nově využívají zákonné možnosti vyhlásit osobní bankrot, kdy je možné dlužnou částku splácet ve stanovené výši po dobu pěti let. Někteří právníci ale na toto ustanovení reagují poněkud nespokojeně a podrážděně.

„Myslím si, že je to další cesta, jak napomáhat podvodníkům. Když si nějaký vychytralec usmyslí, že nadělá dluhy, potom vyhlásí bankrot a měsíčně zaplatí třeba jen pět set korun, je nemožné z něj vymoci více za pět let jsou jeho dluhy odmazány. S tímto zákonem nesouhlasím,“ vyjádřila se kladenská právnička.

Kateřina Husárová

8.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Nákupčí 24 000 Kč

Specialisté v oblasti prodeje, nákupu, marketingu a styku s veřejností Pracovník/pracovnice do oddělení podpory exportu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jsme česká společnost dodávající širokou škálu produktů a služeb v oblasti laboratorních zařízení a diagnostik od renomovaných firem v oboru. Od roku 2004 jsme se zaměřili také na vývoj vlastních diagnostických přístrojů a reagencií a nyní je dodáváme již do více jak 50 zemí světa. , , Požadujeme:, " SŠ / VOŠ (ideálně Obchod nebo Marketing), " Samostatnost a aktivní přístup (chceme energického člověka) , " Pečlivost, spolehlivost, " Umění stanovit si priority, " AJ na komunikativní úrovni slovem i písmem a NJ výhodou, ale ne podmínkou, " Zkušenosti z obdobné pozice výhodou., , Náplň práce:, " Emailová a občas i telefonická komunikace se zákazníky po celém světě (v AJ) , " Získávat a propojovat informace v rámci společnosti a to převážně mezi Výrobním, Vývojovým, Logistickým, Ekonomickým a Marketingovým oddělením , " Zajišťování a hlídání plnění uzavřených smluv a forecastů, " Vedení CRM databáze , " Organizace a případná účast na mezinárodních výstavách, " Spoluúčast na tvorbě marketingových aktivit., , Nabízíme:, " Různorodou a zajímavou práci, " Flexibilní přístup k práci a organizaci času , " Odborné zaškolení a vzdělávání, " Odpovídající mzdové podmínky (orientačně 24-30 tis.) , " mnoho benefitů (od 13. platu, notebooku, přes kvartální odměny a 5 týdnů dovolené, kurzy angličtiny, firemní fitness a další)., " Možnost účastnit se na rozvoji jedné divize - vidět za sebou dobře odvedenou práci, " V případě cestování je to vždy do zajímavých destinací (1-2x do roka), " Práci v příjemném a reprezentativním prostředí, " Zázemí stabilní společnosti s dlouholetou tradicí., , , kontakt:, Své životopisy, prosím, zasílejte na níže uvedený kontakt:, Tomáš Hanzlík, thanzlik@dynex.cz, tel.: 220 303 633. Pracoviště: Dynex technologies, spol.s r.o., provozovna buštěhrad, Lidická, č.p. 977, 273 43 Buštěhrad. Informace: Tomáš Hanzlík, +420 220 303 633.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 13 200 Kč

Pomocní kuchaři Pomcný kuchař/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o pomocné práce v kuchyni - výdej jídel ve třídách MŠ, v nutném případě zastat práci kuchařky.. Pracoviště: Mateřská škola slaný, vítězná 1578, okres kladno, Vítězná, č.p. 1578, 274 01 Slaný 1. Informace: Milena Sunkovská, od9-15hod.+420 774 052 628.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 26 020 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách Učitel / učitelka matematiky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, splnění kvalifikačních předpokladů podle zákona 563/2004 Sb., zaslání CVV a motivačního dopisu., , Platové podmínky jsou dle praxe.. Pracoviště: Střední škola služeb a řemesel, stochov, j. šípka 187, Jaroslava Šípka, č.p. 187, 273 03 Stochov. Informace: Jaroslava Pichová, +420 312 651 338.

Výroba - Výroba Nástrojař 16 000 Kč

Nástrojaři a příbuzní pracovníci Zámečník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Požadujeme:, - praxi z pozice nástrojaře/zámečníka ideálně ve výrobní společnosti, - znalost čtení technických výkresů a schopnost podle nich pracovat (nejedná se o sériovou výrobu), - pečlivost, samostatnost, zodpovědnost, manuální zručnost, , Náplň práce:, - příprava ocelových konstrukcí dle technických výkresů, technologických postupů a pokynů nadřízeného, - příprava pracoviště. Pracoviště: Bohemian rhapsody s.r.o., pracoviště slaný, Netovická, č.p. 538, 274 01 Slaný 1. Informace: Marianna Zubanics, +420 608 184 144.


Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Koupání, ilustrační foto.

Venkovnímu koupání přeje nejen počasí, ale i kvalita vody

Spalničky nedávají pokoj, onemocněl mladistvý

Střední Čechy – Onemocnění spalničkami ve středních Čechách stále nedalo pokoj. Po dvou nadějných týdnech, kdy pacienti nepřibývali, v pátek hygienici ohlásili další nový potvrzený výskyt onemocnění. Jde o mladistvého, který byl hospitalizován na infekčním oddělení.

Skejťačka Klára Kašparová ze Družce se řadí mezi české špičky. Opět slaví úspěch

Kladno - Skejťačka Klára Kašparová (28) ze Družce na Kladensku, která se snad už s prknem v ruce narodila, patří mezi ženské hvězdy tohoto sportu v České republice. Kromě toho, že je loňskou držitelkou poháru z Mistrovství ČR ve skateboardingu, který získala v Praze na Štvanici, postavila se minulý měsíc opět na bednu, a to na Mezinárodním mistrovství v longboard crossu, které se konalo v Benátkách nad Jizerou na tamní BMX dráze.

Pomozte najít vandala

Kladno - Na pátek 13. července nebude rád vzpomínat třiatřicetiletý muž z Kladna. Ten zaparkoval ve čtrnáct hodin osobní vozidlo Škoda Octavia v Kladně v ulici Lapák. Když se po dvou hodinách k autu vrátil, zjistil, že mu neznámý pachatel poškrábal pravé zadní dveře a blatník.

AKTUALIZOVÁNO

Ředitel středočeské záchranky složil funkci. Aby byl klid

Střední Čechy – Odcházím, i když jsem nevinen – je ale třeba, aby středočeští záchranáři měli klid na svou práci. Tak lze shrnout postoj dlouholetého ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martina Houdka, který v pátek rezignoval na svou funkci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT