VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Půjčky a splátky vedou až k trestným činům

Kladensko-Přestože dlužníků, kteří nejsou schopni své závazky včas plnit, přibývá i na Kladensku, desítky lidí se bezhlavě zavazují k půjčkám. Exekutoři mají spoustu práce a jsou i terčem útoků.

8.3.2008
SDÍLEJ:

NEUVÁŽENÁ půjčka může vést až k zabavení veškerého soukromého majetku. V extrémních případech končí takové případy až ztrátou střechy nad hlavou.Foto: Archiv VLP

Protože přibývá společností, jež půjčí žadatelům mnohatisícové sumy takřka přes noc, narůstá i počet nešťastníků, kteří se dostanou do začarovaného kruhu. Podmínky pro získání úvěru jsou tak jednoduché.

„Není problém, abychom vám bez ručitele půjčili až padesát tisíc korun. Je potřeba předložit občanský průkaz, tři výplatní pásky a jedno potvrzení o stálé platbě třeba za telefon. Náš pracovník k vám do osmačtyřiceti hodin přijede domů a peníze v hotovosti předá,“ uvedla telefonní operátorka společnosti Provident.

Bohužel i zaměstnanci takovýchto společností musejí počítat s rizikem, že dlužníkům se občas nechce peníze vracet. Jedna z pracovnic Monika Barcalová z Kladna zaplatila před třemi lety při vymáhání dluhu životem. Vrah ji podřezal krk, zapálil a zahrabal v lese v Čisté u Rakovníka.

Velkým rizikem je i ztráta osobních dokladů, kdy si na ně podvodníci dokážou nakoupit nespočet hodnotných věcí.
„Když mi byl odcizen batoh s občankou a řidičákem, tak jsem to šel hned oznámit. Ještě, že jsem to udělal včas, začaly mi totiž chodit složenky společnosti Home Credit, abych uhradil splátky za LCD televizor v hodnotě čtyřiceti tisíc korun. Měl jsem velké štěstí, že mi na základě oznámení uvěřili a stačilo podepsat čestné prohlášení. Jinak nevím, jak bych se z takového maléru dostal,“ uvedl Jakub Krajtr z Kladna.

Kvůli tomu, že je získání hotových peněz a úvěru snadné, mnozí se k dnešnímu dni dokázali zadlužit u různých společností až po uši. Některým dobrodruhům ale často ani při návštěvě soudního vykonavatele není co zabavit.

„Lidé, kteří žijí na dluh, se postupně získaných věcí potřebují zbavit, aby získali další peníze, takže my jim zkrátka nemáme už co sebrat. Navíc mnozí z nich jsou natolik vychytralí, že movitý majetek nechají přepsat na svoje příbuzné a v takovém případě jsme na ně krátcí,“ uvedl kladenský soudní vykonavatel Jiří Šidlo.

Podle jeho slov se exekutoři navíc při výkonu svého povolání setkávají s agresivitou dlužníků, kteří se zabavení majetku brání občas i fyzickou silou. „Na nadávky jsme zvyklí, ale jinak musíme mít pro strach uděláno. Na některé výkony s námi pro jistotu dochází i justiční stráž,“ doplnil Šidlo. I tak se již v minulosti stalo, že jedna z jeho kolegyň byla dlužníkem napadena.

Přestože povinná osoba – dlužník je navíc nucen financovat odvoz zabavených věcí a je zřejmé, že nemá ani na zaplacení stěhovací službě, dokázali kladenští soudní úředníci za uplynulý rok podat celkem 4518 návrhů na výkon rozhodnutí. V rámci této agendy se podařilo vybrat 9 860 697 korun, přičemž výtěžek z následných dražeb za stejné období činí 64 450 korun,“ uvedl mluvčí kladenského soudu Ivo Poštolka.

V současné době pomáhají tyto problémy řešit i soukromí exekutoři. V Kladně je jedinou soukromou specialistkou v tomto oboru právnička Jana Škofová, jež se ve své praxi nejednou setkala s tím, že byla nucena nařídit prodej nemovitosti.

„Nejsme tady od toho, abychom brali lidem střechu nad hlavou, exekutor musí být také psycholog a vždy je možné na základě slušného chování se domluvit na splátkovém kalendáři a možnostech jak o dům či byt nepřijít. Tvrdím, že solidní člověk, jenž má zájem spolupracovat, se do extrémní situace nemusí dostat,“ uvedla doktorka Jana Škofová.

Případ zastupitele z vesnice nedaleko Slaného hovoří asi za všechny. „Tři roky jsem snažila povinnému domlouvat, aby uhradil svoje dluhy, jinak přijde o dům. Nepomohlo to, takže jsem nakonec musela nařídit prodej nemovitosti a vydat dražební vyhlášku, která visela na vývěsce v příslušné obci. Rodina se nechtěla smířit s ostudou ani s tím, že o dům přijde, přinesla den před dražbou půl milikonu korun a zbytek hodinu před zahájením aukce,“ doplnila doktorka.

V závažných případech někteří jedinci nyní nově využívají zákonné možnosti vyhlásit osobní bankrot, kdy je možné dlužnou částku splácet ve stanovené výši po dobu pěti let. Někteří právníci ale na toto ustanovení reagují poněkud nespokojeně a podrážděně.

„Myslím si, že je to další cesta, jak napomáhat podvodníkům. Když si nějaký vychytralec usmyslí, že nadělá dluhy, potom vyhlásí bankrot a měsíčně zaplatí třeba jen pět set korun, je nemožné z něj vymoci více za pět let jsou jeho dluhy odmazány. S tímto zákonem nesouhlasím,“ vyjádřila se kladenská právnička.

Kateřina Husárová

8.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

KRIMIMIX: Naboural auto, řídil v zákazu a ukopával zrcátka

Ilustrační foto.

Nová anketa Deníku: Kdo je nejlepší rozhodčí okresu?

Plameny v neděli zachvátily hospodářské stavení ve Hřebči

Hřebeč - Požár stavení ve Hřebči si vyžádal v neděli šestnáct minut po šestnácté hodině pozornost hasičů. Podle poplachového plánu operační důstojník vyslal k události profesionální hasiče z Kladna a dobrovolné hasiče z Unhoště a Hřebče.

Hod vánočním stromkem a stovky maličkých běžkařů: prohlédněte si videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 20. až 21. ledna 2018.

On-line rozhovor s raftařem Jaroslavem Pospíšilem

Středečním hostem sportovního on-line rozhovoru Kladenského deníku bude od 13 hodin Nejúspěšnější sportovec Slaného 2017, raftař Jaroslav Pospíšil. Člen Vodáckého klubu 109 Prostějov loni vybojoval v Gruzii se svoji posádkou TR Zubr v celkovém pořadí titul vicemistra Evropy a na světovém šampionátu v Japonsku bronz ve slalomu. Bývalý český reprezentant ve vodním slalomu je také spoludržitelem Českého poháru.

OBRAZEM: Lánský domeček slaví jedenáctiny

Lány - Klub pro rodiče a děti - Domeček Lány není jen místo, kde si děti mohou společně hrát a rodiče povídat. Je to místo pro setkávání a výměnu zkušeností a nápadů. Nabízí také výukový, sportovní a výtvarný program pro rodiče s dětmi, těhotné ženy a celé rodiny. Domeček je celoročně otevřený návštěvníkům všech generací i návštěvníkům z jiných obcí v okolí. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>