Kladenský deník zjišťoval, jak je na tom okres Kladno. Ještě ve čtvrtek a v pátek klíčové firmy a velcí zaměstnavatelé jako Lego, Linet Slaný, F.X. Meiller fungovaly. Zejména strojírenské podniky, jejichž dělníci se při práci ani jindy neobejdou bez respirátorů, jsou odkázány na zásoby, které mají ve svých skladech. I ty se ale den ze dne tenčí.

ONLINE ke koronaviru najdete ZDE

Bez respirátorů by výroba nejela například ani v německé firmě F.X. Meiller, která sídlí ve Slaném. Vyrábějí se zde korby na nákladní vozidla.

„Samozřejmě, jako většina firem se dostáváme do problémů s nedostatkem roušek a respirátorů. Naše výroba se ale nezastavuje, i když vzhledem k napojení na německý mateřský závod musíme produkci částečně omezit. Práci z domova zavádíme pro ty, kde je to možné,“ řekla vedoucí personálního oddělení F.X. Meiller, Ludmila Fatková.

Zdraví je prioritou i pro výrobce neslavnější stavebnice na světě. Firma Lego má svůj výrobní závod od roku 2000 také v Kladně. Janet Kroes, generální ředitelka Lego továrny v Kladně, uvedla: „Přímo v místě mohou být pouze osoby kritické pro výrobu, všichni ostatní musí pracovat z domova. Každodenní kontrola teploty a nošení masek je povinné. Směny jsme zkrátili tak, aby se týmy nepřekrývaly. Přidali jsme autobusy, které jsou po každé cestě dezinfikovány. Kromě toho jsme požádali kolegy starší 60 let, aby zůstali doma, protože patří do rizikovější skupiny. Pro naše zaměstnance jsme zřídili anonymní telefonní linky pro řešení psychologické i finanční pomoci,“ sdělila generální ředitelka.

„Budeme pokračovat v činnosti, pouze v případě, že budeme přesvědčeni, že jsme schopni udržet bezpečné pracovní prostředí. Jde samozřejmě o velmi dynamickou situaci. Velmi pečlivě sledujeme vývoj a podnikneme veškerá potřebná opatření,“ uzavřela Janet Kroes.

S výrobou nepolevila zatím ani společnost Linet ve Slaném, která je světovým výrobcem zdravotnických lůžek. Firma funguje bez omezení,“ sdělila Deníku Lucie Žabkovská, asistentka vedení společnosti.

Ve Slaném jsou i dva japonské výrobní závody firmy Mitsubishi Elektric Automotive Czech, taky zde pracují desítky lidí. Oficiální vyjádření ke krizové situaci kolem koronaviru se nám však nepodařilo získat a odesílání emailů do firmy již několik dní nefunguje. Podle oslovených zaměstnanců jsou obě montovny zatím v provozu.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in