„Možná je to jediná cesta, jak podobným faulům zabránit,“ tvrdí nejlépe hodnocený rozhodčí okresních fotbalových soutěží na Kladensku Vratislav Rubeš. „Někdy je to ale složité. Kolikrát tam hráč vletí, když míní zasáhnout míč. Pokud je ale vidět, že chce soupeře sejmout za každou cenu, tak je to jasné. S takovým hráčem to jinak nepůjde,“ doplnil.

Podle obránce Slovanu Kladno Václava Kulhánka ostřejších zákroků na hřištích přibývá. „Jsou navíc zákeřnější a brutálnější.“ Také on si myslí, že podání oznámení je na místě. Rozlišoval by ale, kdo je viníkem.

„Většinou se mezi sebou známe. Pokud by to byl hráč, o kterém se ví, že čeká na příležitost, tak bych neváhal. Časem to může být ku prospěchu fotbalu,“ řekl.

Poněkud smířlivější je kapitán kladenského Nova Tomáš Abrham, jenž je ale v případě zákroků, jejichž důsledkem je dlouhodobé zranění, na stejné lodi.

„Když je to faul, který nemá s fotbalem nic společného, tak ano. Každý chodíme do práce, jež nás živí. Fotbal máme jako zábavu, a ne aby si při něm někdo vybíjel mindráky. Stejně si ale myslím, že dnes je to klidnější. Dřív byly zápasy víc vyhecované. Hlavně derby,“ uvedl.

Hokejista Ladislav Vlček brutální atak soupeře pocítil na vlastní kůži, tudíž k tomu má co říct, i když relativně dopadl dobře. Po zlomenině holenní kosti nemá trvalé následky. Dnes hráče Berounských medvědů před pěti lety přibrzdilo zranění na fotbalovém turnaji.

V té době se pral o místo v sestavě extraligového Kladna. „Zásadně to moji kariéru ovlivnilo, víceméně jsem tím skončil s extraligou,“ tvrdí Vlček, jenž by dnes proti aktérovi zákroku volil právní cestu.

„Určitě bych se spojil s právníkem, protože ten hráč to udělal úmyslně. Věděl, že k míči nemůže být blíž, a přesto šel úmyslně proti mně,“ dodal.

Zranění ve sportu přibývá stále víc a má to několik příčin. Kontaktní sporty jsou hlavně čím dál agresivnější, hraje se ve větší rychlosti, už to není takový pochodový fotbal a hokej jako před dvaceti lety. Záludný zákrok pak po sobě zanechá mnohem větší škody.

Kladenské derby z pohledu faulů: Není snad v Česku bližších fotbalových sousedů než mužstev Novoměstský Kladno (Novo) a Slovanu Kladno. Jejich hřiště totiž od sebe dělí jen desítky metrů. Řeklo by se derby jako hrom. Tady musí praskat kosti. Omyl. Ve 21. kole okresního přeboru se soupeři za deštivého počasí sice nehladili po vlasech, nedošlo ale ani k opačnému extrému. Naše malá statistika prozradila tato čísla: Jedničkou jsme označili běžné fauly jako přistrčení či přidržení - Novo vyhrálo 10:8. Stupněm dva jsme ohodnotili ´klasické´ fauly, těch se častěji dopustil Slovan (3:2). Trojkou jsme ocenili ostřejší fauly. Tady vyhrálo Novo jednoznačně 9:2. Celkový poměr faulů (21:13) vyzněl pro domácí, pro něž mělo utkání větší význam. Patrik Sandev

Za úmyslnou těžkou újmu na zdraví hrozí až osm let vězení

Kladno - Jen zřídka se důsledky faulu dostanou až do soudní síně. Jedná o skutečně velmi ojedinělé případy.

Nejvyšší soud se touto problematikou ovšem již zabýval, přičemž trestní odpovědnost se neomezuje pouze na úmyslná jednání, ale přichází v úvahu i v závažnějších případech zavinění z nedbalosti.

„Nejvyšší soud zastává zásadu, že normy trestního práva je namístě uplatnit tam, kde posuzované jednání je zaviněným vybočením z příslušných ustanovení sportovních pravidel v tom smyslu, že jde o jednání, které není těmito pravidly dovoleno a není těmito pravidly, pokud jde o způsobený následek na zdraví, postiženo,“ uvedl soudce Okresního soudu v Kladně Ivo Poštolka s tím, že pokud jde o konkrétní postih za případný trestný čin, záleží na právní kvalifikaci jednání.

Pokud by se jednalo o nedbalostní trestný čin ublížení na zdraví (těžká újma na zdraví) hrozí pachateli trest odnětí svobody až na dva roky nebo zákaz činnosti. Vyloučen samozřejmě není ani trest peněžitý či trest obecně prospěšných prací.

„Pokud by se jednalo o úmyslnou těžkou újmu na zdraví hrozí pachateli trest odnětí svobody na dvě léta až osm let. Není však vyloučena ani právní kvalifikace mírnější včetně postihu, vždy závisí na konkrétním případu, který by byl soudem posuzován, a jeho okolnostech,“ uzavřel Poštolka.