Milovníci lidových písní ale nemuseli chodit daleko. Areál letního kina byl doslova nabitý jak diváky, tak i soubory z celého Středočeského kraje a jednoho zahraničního souboru, rumunského Širiana.

Ve chvílích volna si prošly pouť a ochutnat pár dobrot Diana Šeplavá a Adéla Jodlová z řevnického dětského souboru Notičky. „Už sedmým rokem docházíme do souboru. Tady nás je asi třicet, členů ale máme jednou tolik. Odměnou pro nás je vystupování po celé republice i v zahraničí. Náš soubor byl už pětkrát na festivalech v Missouri a Tennessee v USA. Velká pocta pro nás je vystupovat společně s muzikou Hradišťan,“ pochlubily se s lízátkem v puse Diana a Adélka.

Soubor Střední Rosénka z Prahy zastupovalo patnáctičlenné uskupení zabývající se moravským folklorem. Raritou je, že u dívek převládá jméno Anička v sedmi případech.

V dnešní době má věhlasný tuchlovický festival takové jméno, že si termín hlídají samy soubory. Za víkend se jich vystřídalo sedmnáct.
Tuchlovický rodák Bohumil Chochola byl u zrodu prvního ročníku festivalu. „Začínal jsem zde v divadelním souboru Katka, kde jsem strávil skoro dvacet let života. Vzpomínám, jak nádherný byl v areálu letního divadla zámeček, hájovna, mlýn a krásné schodiště. Od svých patnácti let dělám do cimbálové muziky, po dobu studií to bylo jak divadlo, tak folklor. V sedmdesátých letech jsem založil s Láďou Novotným, který už není mezi námi, místní folklor,“ zavzpomínal ředitel festivalu, muzikant a vedoucí souboru Čtyřlístek z Nového Strašecí Bohumil Chochola.

„Chodili jsme po pamětnících a sbírali podklady pro písně. Zdrojem byla moje babička, ale i paní Horáková ze Senomat, dokonce jsme navštěvovali domovy důchodců. Naše sbírka je velmi slušná, my jen pokračujeme v tom, co měli naši předkové rádi. Vzpomínám na první festival Beseda u cimbálu, kdy vystoupilo devět souborů, z toho jeden dětský. V celé republice se koná padesát devět folklorních festivalů. Vystoupení v Tuchlovicích je pro účinkující poctou,“ doplnil organizátor.

A příští rok? Muzikant je optimistou. Krize, o které se mluví, v každém pádě zasáhla i festival. Bez podpory obce, ale i dalších, by se přehlídka v tomto rozsahu neuskutečnila. Duše festivalu Bohumil Chochola ale chuť pokračovat i nadále má.