Tragická událost, kdy minulý víkend na hudebním festivalu Pohoda ve slovenském Trenčíně při pádu stanu zahynul jeden člověk a další lidé byli vážně zraněni, asi otřásla každým, kdo se podobných akcí zúčastňuje. Je to varování i pro pořadatele festivalů na Kladensku.

Jedním z návštěvníků Pohody byl také Jakub Hložek ze Slaného. „Nešťastnou situaci jsem přímo neviděl. S přáteli jsme se vraceli z koupaliště a vzhledem k silnému větru a začínajícímu dešti jsme se šli schovat do jiného stanu s občerstvením. Najednou jsem si všiml, že hlavní stan s pódiem nestojí. Okolo létalo úplně vše, co nebylo upevněné. Když jsme chvíli poté spatřili přijíždět sanitky, bylo mi jasné, že je zle. Na místě se objevil ředitel festivalu a oznámil, co se stalo, s tím, že akce bude předčasně ukončena,“ uvedl Jakub.

Z tragédie nikoho neviní. „Organizátoři odváděli po celou dobu skvělou práci a i po předčasném ukončení začali okamžitě zajišťovat dopravu a náhradní ubytování pro všechny, kteří neměli možnost ihned z místa odjet domů,“ doplnil Jakub Hložek.

Protože na Kladensku a Slánsku se každé léto koná hned několik hudebních festivalů, zjišťoval Kladenský deník, zda jsou pořadatelé na podobné situace připraveni.

„Speciální opatření nemáme. Na festivalu je ochranná služba, která monitoruje dění na akci. Kapacita pro náš festival je zhruba 500 až 600 lidí, což není nijak velké číslo. Co se týče samotné scény, komplikací se nebojím. Zatím dvakrát naprosto splnila všechny podmínky a požadavky a bez problémů funguje i na jiných akcích. Navíc ji zajišťuje muž, který je ve svém oboru profesionál, takže z podobné události, jež se stala na Slovensku, strach nemám,“ řekl pořadatel festivalu Plutofest, který se uskuteční v sobotu 1. srpna, Martin Štorek.

O tři týdny později se na Okoři uskuteční jiný open air festival. Pořadatelka akce Hana Peřinová také obavy nemá: „Máme pódium, které je zajištěné a imunní proti poryvům větru. Scéna je navíc zasazená u aleje, takže povětří tlumí řada stromů, jež je v bezprostřední blízkosti. Bezpečnost samotných lidí je zajištěna ochrankou čítající šedesát lidí. Vzhledem k tomu, že kapacita našeho festivalu je maximálně čtyři tisíce lidí, není to malé číslo. Celá akce je samozřejmě pojištěná.“

Stále více navštěvovaným festivalem je v závěru srpna už tradiční Rock na valníku ve Slaném.

„Festival se koná v letním kině, takže podobná událost, jako se stala v Trenčíně, je vyloučena. Pódium je přidělané napevno, navíc celý objekt kina je dobře chráněn proti poryvům větru. Jinak se o pořádek na festivalu stará ochranná služba, která je rozdělena do dvou skupin – řadoví pořadatelé, což je zhruba dvacet lidí, a security tým, jenž čítá deset až patnáct členů. Ochranku máme stejnou již několik let a jsme s jejich prací naprosto spokojeni,“ sdělil Kladenskému deníku hlavní pořadatel akce Svatopluk Šváb.

TOMÁŠ LUKŠÍK