Dnes sedmapadesátiletou Katarinu Wittovou ztvární ve filmu vznikajícím pro televizi ZDF sedmadvacetiletá německá herečka Lavinia Nowaková. Podle produkce si obě dámy hned padly do oka. Nejen že je mezi nimi fyzická podoba, ale mají i podobný životní náboj a zápal do práce.

Nowaková stála podle svých slov na bruslích naposledy ve třinácti letech, její příprava na film pod vedením zkušených trenérů byla tím důkladnější. V závodních scénách ji ale zastupuje dublérka, Rodačka z Mnichova se dokonce naučila i saský dialekt, aby se hlavní hrdince přiblížila co nejvíce.

Skutečnou trenérku Wittové, dnes čtyřiadevadesátiletou Juttu Müllerovou hraje Němka Dagmar Manzelová.

Návrat do devadesátých let

Jak uvedl německý list Bild, který neopomněl zmínit ani slánské natáčení, filmový snímek vzniká pod vedením režisérky Michaely Kazeleové s pracovním pojmenováním Eine Kür, die bleibt (Volný styl, který zůstává). Děj je zasazen do roku 1994, kdy se Wittová s pomocí své trenérky Jutty Müllerové pokouší o comeback na olympijských hrách v Lillehammeru. Tehdy už reprezentovala sjednocené Německo. Skončila ale až na sedmém místě.

Jednatel slánského zimního stadionu Radek Hlavatý, který v květnu ve své funkci končí a odchází trénovat hokejovou mládež do Kladna, si natáčení snímku o slavné hvězdě nenechal ujít a filmařům poskytoval potřebný servis. „Kromě dobového vybavení kanceláří bylo zapotřebí vytvořit čistě bílou ledovou plochu bez čar, kruhu a bodu pro vhazování i další potřebné zázemí pro štáb,“ připomněl Hlavatý.

Vedle Slaného natáčí štáb některé scény také v Praze. Kdy bude snímek uveden na televizní obrazovky, není zatím přesně určeno.

Katarina Wittová

(*3. prosince 1965 Staaken) je bývalá německá krasobruslařka, která reprezentovala Německou demokratickou republiku a po sjednocení Německa také Spolkovou republiku Německo. Získala dvě zlaté olympijské medaile (na ZOH 1984 v Sarajevu a ZOH 1988 v Calgary), čtyřikrát se stala mistryní světa (1984, 1985, 1987 a 1988) a šestkrát v řadě zvítězila na mistrovství Evropy (1983 – 1988). Sportovní výsledky ji řadí mezi nejúspěšnější krasobruslaře všech dob. Je také herečkou, televizní moderátorkou a obchodnicí. Za roli ve filmu Carmen na ledě (1989) získala ocenění Emmy. Objevila se po boku Toma Cruise ve snímku Jerry Maguire, zahrála si i s Robertem De Nirem ve filmu Ronin. Pro Playboy Magazine se nechala vyobrazit na sérii fotografií. Prosincové číslo roku 1998 se stalo teprve druhým v historii magazínu, které bylo vyprodáno (prvním bylo číslo s Marilyn Monroe).

(s využitím Wikipedie)