Rodina Hančových se na Kladensku věnuje zemědělství a chovu koní. Jiří Hanč, který provozuje jezdeckou stáj v Beřovicích, má svého prapředka zprostředkovaného z babiččina a maminčina vyprávění. „Byl to náš přímý příbuzný. Rod Hančů pochází z Rokytnice nad Jizerou. Dědeček Jaroslav Hanč byl voják z povolání převelený v 60. letech minulého století do Slaného na posádku, oženil se tu a usadil natrvalo,“ připomněl rodovou historii padesátiletý Jiří Hanč.

Sportovní geny se v něm nezapřou a kromě koní miluje také hory. „Jsme horalé, snažíme se sjezdit s rodinou všechny dostupné kopce, abychom jich poznali co nejvíce. Krkonoše mám moc rád a nejednou jsme byli uctít památku Hanče a Vrbaty u stejnojmenné mohyly. Máme tam přece jen kořeny. Ovšem přiznám se, že jsme zvyklí na pohodlný život v nížině a hory navštěvujeme už jen o dovolené,“ popsal Jiří Hanč.

Na nově natočený film se rodina Hančových těší. „Opravdu jsem velmi zvědavý, jak se toho tentokrát tvůrci zhostili. Film o dvojici lyžařů byl pod názvem Synové hor natočen již v roce 1956 režisérem Čeňkem Dubou, ale podle pamětníků se poněkud odklonil od pravdy, doufám, že současní autoři budou věrnější,“ sdělil Hanč.

Drama z počátků lyžařského sportu natáčené podle skutečné události vzniká v produkční společnosti Punk Film, v režii Tomáše Hodana, který je zároveň autorem námětu a scénáře. Natáčení se oproti původnímu plánu kvůli pandemii mírně protáhlo, nicméně zima na filmový štáb naštěstí počkala. Filmaři se od konce února do konce dubna vydali na autentická místa na hřebenech Krkonoš, na Labskou boudu, Medvědí boudy, Brádlerovy boudy, na Jizerku, do Hostinného, do Lázní Toušeň, Škvorce, Lukova u Vraného a Prahy.

„Neměli jsme velké finanční rezervy. Potřebovali jsme trochu štěstí, a nakonec ho měli hromadu. Sníh, vánice, vítr, mlhu i slunce. Dále obětavý štáb a výborné herce. Nelekli se přírodních podmínek, kterým jsme se museli přizpůsobit i s nimi bojovat. Také jsme cítili obrovskou podporu od krkonošských obyvatel, spousta z nich se na vzniku filmu podílela a bylo poznat, že nám moc drží palce,“ popsal režisér Tomáš Hodan.

Příroda v horách štáb skutečně nešetřila. „Na to, jak jsme i dvanáct hodin stáli ve vichřici v –10 stupních, budu vzpomínat celý život. Mám ale radost z natočeného materiálu, těším se do střižny. A hlavně do kin v únoru 2022,“ doplnil Ondřej Beránek, který je spolu s Martinou Knoblochovou producentem filmu za společnost Punk Film.