O tom, kdo získá titul, se rozhoduje mezi týmy Real Žízeň a Nakládanej Hermelín.

Ještě před několika lety se španělská verze stolního fotbalu hrála pouze v Kladně a Brně. Popularita této hry však stále roste. Nyní se různé soutěže hrají i v Litvínově, Mostě nebo Pardubicích.

,,Na Kladensku se liga pořádá čtvrtým rokem. Začínalo se s jednou soutěží, které se zúčastnilo osm týmů. Teď jsou již ligy dvě a hraje dvacet jedna družstev. Stále narůstá počet hráčů i fanoušků,“ vysvětlil Jiří Horský, člen týmu Real Žízeň.

Jaké jsou rozdíly mezi španělským a klasickým plastovým fotbálkem? Hraje se na větší ploše, která je navíc zkosená. Jiné je také rozestavení ,,fotbalistů“ a španělský stolní fotbal není přikrytý sklem.

,,Hráči mají dvě nohy, takže máme mnohem větší možnost pohrát si s míčkem. Je to víc technické. Vzhledem k tomu, že není přikrytý sklem, můžeme dávat loby,“ popsal hráč Realu.

Ve stolním fotbalu má své zástupkyně i něžné pohlaví. Účastnicí finále ligy je Kristina Hamouzová, která je součástí týmu Nakládanej Hermelín a soutěž hraje od samotného vzniku.

,,Je pravda, že dřív mě kluci, třeba když se mnou prohráli, docela řešili. Ale za tu dobu, co hraji, se to už změnilo a berou mě úplně normálně,“ uvedla Kristina, podle které je španělský fotbálek oproti plastovému především rychlejší a útočnější. ,,Můžeme vymyslet spousty kliček a je hodně technický,“ vysvětlila.

V sezoně se oba zmíněné týmy střetly již dvakrát. V prvním utkání zvítězil Real a druhý zápas skončil remízou. ,,V tabulce základní části jsme byli první, ale play-off je úplně jiné. V prvním kole jsme vyhráli 2:1 na zápasy. O postupu ale rozhodly pouhé dva míčky,“ popsala Kristina Hamouzová.

Pro Jiřího Horského je celá finálová série hodně specifická, jelikož před sezonou přestoupil z Hermelínu do Realu. ,,Někdo říká, že jsme favoritem my, jiný zase, že mí bývalí parťáci. Myslím, že to bude pěkný a vyrovnaný fotbal,“ tipoval hráč před začátkem celého klání.

Nakonec se ale šeredně zmýlil. Real si z prvního utkání odnesl debakl. Zápas totiž skončil poměrem 8:1 pro Nakládanej Hermelín. Odveta se bude hrát příští týden v Kamenných Žehrovicích.