Obec do obnovy sportovní plochy investovala opakovaně nemalé peníze a další už nemá. Úspěšní nebyli ani myslivci, kteří dostali výjimku k odstřelu prasat v obytné zóně a podařilo se jim zlikvidovat jediného kance. Starosta Petr Knoflíček se proto rozhodl pro vypsání veřejné sbírky prostřednictvím společnosti Donio. Nepřestává doufat, že fanoušci fotbalu i ostatní veřejnost pomohou zachránit kopanou v Sazené.

„S velkým smutkem a beznadějí se obracím na všechny s prosbou o pomoc. Naše malá vesnická fotbalová organizace, TJ Sokol Sazená, se ocitla v těžké situaci, která hrozí zničením dlouholetého dědictví. Od posledního podzimu jsme se stali terčem opakovaných útoků divokých prasat na naše hřiště. Třikrát během této doby jsme byli svědky, jak zvěř ničí čtvrtinu hřištní plochy. S pomocí dotace od obce jsme sice část hřiště svépomocí opravili, ale bohužel nám došly finanční prostředky,“ potvrzuje starosta a zároveň fotbalista Sazené Petr Knoflíček.

Nově zrenovovaný vlak Cyklohráček na Hlavním nádraží v Praze.
Na Slánsko opět vyrazí oblíbený Cyklohráček. Sezona turistických vlaků startuje

„K prvnímu nájezdu došlo na podzim. Několik měsíců jsme doufali, že klid od prasat přetrvá, ale ke konci února se divočáci vrátili v ještě větším počtu a hřiště zcela zpustošili. Nyní je v tak zoufalém stavu, že není vhodné pro hru a ani pro jakýkoliv vstup na plochu. Je to jen obrovské oraniště, které nás připravuje o naši vášeň pro fotbal," dodal Knoflíček.

Sazenští fotbalisté jsou nuceni odehrát jarní část mistrovských zápasů na vypůjčeném hřišti, za které budou platit vysoké nájemné. „Tím vším se dostáváme na finanční dno a nemáme prostředky na obnovu vlastního hřiště. V minulém roce jsme utratili ušetřených 73 tisíc korun za opravu travnaté plochy, ale s ohledem na její devastaci, budeme nuceni obnovu plochy nechat na profesionálech. K tomu, ale potřebujeme peníze, které nemáme,“ krčí rameny starosta.

Jedno z hlavních a nezbytných opatření je kompletní oplocení areálu. Bez toho nemá smysl po podzimní zkušenosti hřiště opravovat. „ Celková částka potřebná na kvalitní a bezpečné oplocení hrací plochy o velikosti 110 × 75 metrů je 450 tisíc korun. K tomu je nutné přičíst další výdaje na obnovu zničeného trávníku. Odhadovaná částka je okolo 150 tisíc korun,“ dodává Knoflíček.

Památník Lidice - pomník dětským obětem války.
Lidické sousoší s dětmi je v ohrožení. Památník na jeho záchranu vyhlásil sbírku

Každý dar pomůže Sazenským na cestě k obnovení fotbalového trávníku a zachování stoleté fotbalové tradice. „Rádi přijmeme dle dohody i materiální dary, jako je například pytlovaný beton, plotové sloupky, plotové podhrabové desky nebo plotové 3D panely. Celková délka oplocení je 500 metrů včetně připočítání metrů odstupu od hrací plochy.

„Držte nám palce, abychom nezmizeli z fotbalové mapy a ať mají mladí sportovci kde rozvíjet své pohybové nadání,“ uzavírá starosta.