21 hodin

Jak potvrdil kolem jedenadvacáté hodiny vyšetřovatel hasičů Jiří Pospíšil, vyjížděli hasiči v rámci Středočeského kraje jen od devatenácti do jedenadvaceti hodin nejméně stošedesátkrát.

"Hasiči pomáhají s odčerpáním zaplavených sklepů a ze silnic a cest odklízejí polámané stromy. Výjezdů je mnoho a vyjíždíme i k dalším," řekl v pondělí večer vyšetřovatel.

23 hodin

"Naše statistiky vykazují, že přibližně od 19:00 hod do 23:00 hod. evidujeme na území Středočeského kraje celkem 198 událostí spojených s bouřkami, deštěm a silným větrem.

Bohužel spousty práce středočeské hasiče ještě během dnešní noci čeká, neboť další události jsou připraveny v takzvaném  „zásobníku", na které jsou postupně jednotky hasičů vysílány dle jejich závažnosti. Velice nám při odklízení překážek a čerpání vody pomáhají i jednotky dobrovolných hasičů jednotlivých obcí," doplnil hodinu před půlnocí Jiří Pospíšil.

Počty událostí  v jednotlivých okresech kraje v pondělí večer a v noci:

Kladno 16

Rakovník 7

Beroun 30

Praha západ 28

Praha východ 15

Mělník 11

Mladá Boleslav 25

Nymburk 6

Kolín 4

Kutná Hora 22

Příbram 3

Benešov 37

Pondělní večerní bouřky mají za následek zaplavené sklepy, hřiště, silnice i polámané stromy. V rámci středních Čech vyjížděli hasiči do terénu nejméně dvěstěkrát. Kladenskem a Slánskem se přehnal vichr, který lámal větve. Také lijáky způsobily nemalé problémy.

Voda zkomplikovala život lidem v Kladně-Kročehlavech i Dubí a dále v Hostouni, kde mají vodu ve sklepích, na dvorcích i zahradách. Problémy při dešti měli také ve Stehelčevsi. Tam se rozlil Dřetovický potok na hřiště a zaplavil rovněž sklepy a dokonce i obytnou část jednoho domu. Voda je i na místním hřišti. nejvíce jí je v lokalitě Panská zahrada a Na Brůdku. Hasiči zde čerpali vodu do rána do půl čtvrté. "Silnice byla tak zaplavena vodou, že byla ve směru na Dřetovice hodinu neprůjezdná. Voda šla z lesa i z polí. Zejména ve Vrapické ulici. Čtyřem domům to vyplavilo sklepy a garáže a jedné rodině dokonce i obytnou část. Hasiči čerpají vodu i v úterý dopoledne," řekla starostka Stehelčevsi Jaroslava Štancová.

Hasiči zde pomáhali s vyčištěním koryta potoka a odčerpáváním dešťovky. Několik místních obyvatel bylo dokonce evakuováno. Přívalový déšť způsobil v pondělí večer problémy dále například ve Slaném. Na kruhovém objezdu vznikla tradičně laguna, když kanály nepobraly v danou chvíli nahromaděnou vodu. Dvě auta byla po nasátí vody nepojízdná. Osobní se podařilo opravit. Ovšem slovenský kamion musel zůstat ve městě přes noc. Potvrdil velitel hasičů David Kolář.

Voda potrápila tradičně lidi i v Kladně-Dubí.

„Od 1997 máme problémy s kanalizací od té doby co je výstavba obchodních domů v Kročehlavech. Osobně jsem měl dům už vytopený několikrát. Tehdy jsem inicioval i stavbu retenční nádrže u nás v Kladně-Dubí. Mám pocit, že to tentokrát ale ani nádrž nepobrala a zase máme vytopené sklepy. V naší ulici Rudolfa Jonáše jsme byli vytopeni čtyři. Soused je nejníže u potoka a měl strach, aby se mu neutopila prasata. Za pár minut byla z poklidného Dřetovického potoka doslova řeka," řekl Martin Weigl z Kladna-Dubí, který před bouřkou ještě narychlo vyparkoval pro jistotu auta z garáže.

Bouřky v Čechách a na Moravě

Silné bouřky s přívalovými dešti a nárazy větru zasáhly dnes večer Českou republiku. Bouře způsobily řadu problémů hlavně v jižních a středních Čechách a na Vysočině. Hasiči zasahovali hlavně kvůli popadaným stromům, které na mnoha místech zastavily silniční a železniční dopravu. Bouřky přinesly kromě řady problémů ale rovněž ochlazení po extrémních vedrech posledních dní.

Na jihu Čech hasiči vyjížděli od 18:00 zhruba ke stovce událostí spojených s bouřkami. Odstraňovali ze silnic spadlé kmeny či větve stromů, odčerpávali vodu a na některých místech zasahovali u požárů a poškozených střech.

Podobná situace byla i ve středních Čechách. Třeba na stanici Vlašim byl v bouřce zaznamenán náraz větru 140 kilometrů v hodině. „Jsou velké škody na zeleni, protože popadala spousta stromů," řekl ČTK vlašimský starosta Luděk Jeništa (STAN). Podle něj bylo vytopeno také několik domů, protože kanalizace nestačila pobrat vodu.

Také na Vysočině se hasiči potýkali hlavně se spadanými stromy, třeba i na 121. kilometru dálnice D1. „Na ulici Myslotínská v Pelhřimově zůstal pod mostem uvězněný kvůli vzniklé laguně vody řidič s osobním vozidlem," doplnila krajských hasičů Petra Musilová.

Podle policejní mluvčí Dany Čírtkové zase spadl strom na chatu u Řásné nedaleko Telče, rozsah škody zatím není znám.

Prudká bouře se kolem 19:30 přehnala i nad hlavním městem. Hasiči v Dejvicích kvůli tomu museli evakuovat dvě desítky lidí, které by mohl ohrozit nestabilní čtyřicetimetrový jeřáb. Bouře způsobila problémy také v hromadné dopravě, omezen je provoz ve dvou stanicích metra.

Večerní bouřky zastavily provoz zhruba na desítce železničních tratí v Čechách a na Vysočině.

Nejhorší je podle mluvčí Českých drah Radky Pistoriusové situace mezi Prahou a Českými Budějovicemi, kde kvůli popadaným stromům stojí několik rychlíků a počasí ztěžuje i náhradní autobusovou dopravu. Spadané větve zastavily zhruba na hodinu i provoz na koridoru z Prahy na Českou Třebovou.

Bouřky přišly se studenou frontou, která na čas ukončila vedra posledních dní. Vysoké teploty si dnes opět vyžádaly kolapsy a požáry. Stejně jako v minulém týdnu znovu padaly teplotní rekordy, hlavně na severu Moravy a ve Slezsku.

Jejich překonání ohlásilo podle ČHMÚ 15 stanic měřících déle než 30 let. Nejtepleji bylo v Ostravě-Porubě, kde naměřili 37 stupňů.

Do úterý se podle meteorologů ochladí až o 15 stupňů. V Čechách bylo už dnes oproti víkendovým vedrům o něco chladněji. Za studenou frontou klesne teplota na 23 až 27 stupňů.

Právě s ní jsou spojené velké bouřky se silnými nárazy větru. Výstraha ČHMÚ před nimi platí pro téměř celou ČR až do úterního rána. Na konci pracovního týdne se však opět vrátí tropy, teploty se budou pohybovat znovu nad 30 stupni Celsia.

U východních sousedů ČR přišla největší vedra dnes. Slovensko a Maďarsko se potýkaly se čtyřicetistupňovými vedry. Maďarský hydrometeorologický ústav zaznamenal hned několik rekordů.