Nejen aktéři snímku, ale i přihlížející zaznamenali vznik filmu z roku 1968, který zachycuje příběh, částečně podle skutečné události, inspirovaný povídkou Jana Němce Italská spojka.

„V povídce je hrdinou mladý režisér, jenž natočí v roce 1968 záběry ze sovětské okupace v Praze a materiál odveze do Vídně. Tehdejší prominentní moderátor, pozdější starosta Vídně a ministr školství Helmut Zilk, záběry odvysílá a rakouská televizní stanice ORF má tak jako první materiály z toho, co se v Praze děje,“ prozradil z natáčení Vladimír Lhoták, vedoucí produkce. Více se diváci dozvědí až na plátně.

Film je podle jeho slov určen primárně do kin, ale protože se na něm podílejí jak Česká televize tak rakouská ORF, budou ho moci sledovat diváci v obou zemích na televizních obrazovkách. Česká premiéra je plánována na začátek roku 2016. „Může se stát, že to bude o něco dříve, ale ne dříve, než na podzim příštího roku,“ doplnil Lhoták.

Cena snímku, jehož scénář se údajně velmi povedl a od počátku o něj byl ze strany herců velký zájem, se pohybuje v intencích větších rozpočtů České televize. Odhadovaná délka filmu je kolem sta minut.

Velvary si filmaři vybrali nejen pro blízkost hlavního města, ale zejména proto, že zde lze snadno vytvořit uvěřitelnou atmosféru roku 1968 – náměstí s kočičími hlavami, staré podloubí a další. Kromě Velvar natáčeli filmaři dále v

Praze a Úhonicích. V Rakousku budou záběry vznikat ve Vídni či dolnorakouské oblasti.

Kromě Kryštofa Hádka ztvárňujícího skutečnou postavu Jana Němce (ve filmu Jan David), se v příběhu objeví herci: Vilma Cibulková, Jiří Vyorávek, Jenovéfa Boková, Hana Marková, Ondřej Brzobohatý, maďarská herečka Vica Kerekes a další.