Z Kladna byl do Lán – prezidentského sídla vypraven zcela zaplněný autobus.

„Nejprve jsme uctili památku T. G. Masaryka na místním hřbitově. Pietního aktu se zúčastnily i delegace dalších organizací. Na hřbitově jsme se setkali s místopředsedkyní Senátu Parlamentu České republiky Miluší Horskou, armádním generálem Petrem Pavlem, nechyběly sokolské a skautské organizace ani váleční veteráni. Z válečných veteránů do Lán přijeli brigádní generál Miloslav Masopust, plukovník Václav Přibyl, plukovník Antonín Štícha, npor. Jiří Pospíšil a poručice Věra Holubeva," popsala Eva Armeanová , předsedkyně Československé obce legionářské (ČsOL).

Pietní akt

Pietní akt byl důstojný, položení květin a věnců bylo provázeno zpěvem oblíbených písní T. G. Masaryka a po večerce byla zazpívána česká hymna. Za ČsOL a Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) Kladno věnec položila delegace ve složení: Eva Armeanová, Petr Hroník a Miroslava Boumová.

Muzeum

Po skončení pietního aktu navštívili přítomní lánské muzeum. Někteří členové ochutnali oblíbená jídla T. G. Masaryka – halušky s brynzou či zelím, ovocné švestkové knedlíky nebo cukroví a kávu. Pro dobrou náladu vyhrávala kapela Geront Shadows Revival.

Prohlídka sídla

Kladeňáci si společně prohlédli lánský park a kostel. Počasí v sobotu přálo, takže si mohli vychutnat jarní zámeckou přírodu zalitou sluncem. „Hladina rybníka se stříbrně leskla, kachny rozvážně plavaly po hladině. Seděli jsme na lavičce a nasávali zámeckou náladu, představovali jsme si pana prezidenta Masaryka jak se projíždí na koni a když jede okolo nás usměje se a zamává. Lánský park si nás zcela podmanil. A nikdo se vůbec nedivil, že si Masaryk Lány tak zamiloval," řekla Eva Armeanová.

„Prezident Masaryk navštívil Lány poprvé 1. května 1920 a hned si je velmi oblíbil. Od roku 1921 na Lánech trávil mnohem více času než na Pražském hradě (tam pobýval dva až tři dny v týdnu). Veškerou státnickou činnost včetně audiencí vykonával převážně v Lánech. Dá se říci, že Lány si oblíbila celá Masarykova rodina. Po své abdikaci Masaryk obdržel zámek v Lánech k doživotnímu užívání,"doplnila Armeanová.

Vernisáž

Po příjemné procházce lánským parkem se ještě návštěvníci z Kladna vrátili do muzea. Od 13. hodin byla zahájena vernisáž výstavy tématicky zaměřená na salonní kupé, kterým T. G. Masaryk jezdil. Naštěstí tento vagon nebyl zničen, takže je možné si ho prohlédnout (v Muzeu v Lužné u Rakovníka). Prostory lánské muzejní kavárny jsou tradičním místem setkání návštěvníků z různých míst. Letos jsme byli navíc svědkem jednoho zajímavého setkání a sice armádního generála Petra Pavla s válečným veteránem Jiřím Pospíšilem, který je pravidelným návštěvníkem nejen v Lánech, ale setkáváme se s ním i v Lidicích či na Vítkově.

„Bratr Pospíšil nám předal několik letáků s fotografií T. G. Masaryka a jeho myšlenkami a generálu Pavlovi navíc řekl: „Když republika bude potřebovat, ať mi vykopou někde jámu a já si za ten kulomet sednu." Ze společné fotografie s generálem měl Jiří Pospíšil ohromnou radost, příští měsíc oslaví narozeniny a řekl, že to pro něj je ten nejlepší dárek," dodala Eva Armeanová.

O historii muzea

Ještě několik slov o historii lánského muzea. Myšlenka zřídit muzeum vznikla u lánských občanů krátce po smrti T. G. Masaryka. Konkrétnější podobu mohla získat až po roce 1989. Muzeum se postupně budovalo a slavnostně bylo otevřeno 7. března 2003. V současnosti nabízí expozice mapující jak osobnost T. G. Masaryka a jeho rodinu, tak i období, ve kterém žil. V prvním patře jsou vystaveny osobní předměty T. G. M. i členů jeho rodiny. Významná část expozice je věnována období 1. světové války, především československým legiím a vzniku Československé republiky. Druhé patro prezentuje období první republiky, léta 1918 – 1938.

Zápis do knihy

„O naší účasti jsme napsali do návštěvní knihy. Lány jsou také naše srdeční záležitost. Celkem se do Lán přišlo poklonit památce T. G. Masaryka šedesát našich členů a
rodinných příslušníků. Nejmladší účastnice byla dvouletá Stelinka, dcera bratra Pavla Dubna," uzavřela předsedkyně ČsOL.