Česká výprava přivezla do vlasti celkem 9 medailí. Kladensko reprezentovali tradičně otec a syn, Filipové Jíchovi. Nejlépe si mezi Čechy vedl Kladeňák Filip Jícha ml., který si doplaval pro zlatou medaili v kategorii 100 metrů prsa. V prsou na 50 metrech vybojoval i medaili stříbrnou.

„Dohromady jsme naši republiku reprezentovali v mužských a ženských kategoriích na 10 různých tratích a v mezinárodní štafetě. V té jsme plavali společně s Maročanem Hassanem Barakou,“ popsal průběh mistrovství Filip Jícha st. Osobně tentokrát závodil v ledové vodě na třech tratích v kraulu a umístil se v první desítce. Medailovou pozici obsadila i Andrea Klementová z Třebíče, která do Česka dovezla stříbrné a bronzové medaile.

„Chtěli jsme si výlet užít jako rodina společně, takže jsme se vydali na náročnou jedenáctihodinovou cestu nejen se synem, ale i manželkou a našimi dvěma dcerami. Manželka tentokrát neplavala, věnovala se holkám. My sváděli se synem souboj ve vodě a ony ve stejných čas lyžovaly na tamních sjezdovkách. Oslavy byly po získání Filipových medailí tím větší, protože jsme s manželkou oslavili společně i naše narozeniny. Měli jsme je den po sobě právě v době konání šampionátu,“ doplnil Filip Jícha st.

Díky přibývajícímu zájmů otužilců v Kladně, kteří chodí společně plavat třeba do Libušínského jezírka, založili před nedávnem plavci oficiální zapsaný spolek pod názvem Kladenský plavecký klub. "Sedm let jsme se svolávali jen přes facebook. Dnes už je nás více jak 500 členů. Bylo proto na čase založit spolek, aby měl své stanovy a vlastní klubové barvy, pod kterými můžeme závodit nejen doma, ale i v zahraničí," uzavřel Filip Jícha st.