Kladenský deník zavítal proto na slavnostní předání do 1. A třídní učitelky Šárky Rosenkrancové, která letos naučila číst a psát dokonce mezinárodní třídu. „Mám zde žáky z různých koutů světa, máme zde dvojčata, která mají belgického tatínka, žáka z Bulharska, ale i dívenku z Alžíru a kromě toho i ukrajinské děti a jednoho slovenského žáčka. Letos se nám sešla opravdu pestrá škála. Všechny děti jsou velmi šikovné a mají krásná vysvědčení. Některé musí ještě pilovat češtinu, ale to jistě brzy zvládnou,“ potvrdila Šárka Rosenkrancová.

Designování tašek ukrajinskými žáky ve Slaném.
FOTO: Ukrajinští žáci mají za sebou poslední hodinu, designovali při ní tašky

O tom, že je kantorka se čtyřicetiletou praxí považována za velmi oblíbenou, svědčí i hojné návštěvy deváťáků v její třídě, kteří se s ní přišli v pátek rozloučit. Holky i kluci se s učitelkou objímali a někteří se neubránili slzám. „Jsou to moji bývalí prvňáci a protože jsem je tehdy měla až do třetí třídy, užili jsme se ještě více než s jinými žáky, které běžně mívám třeba jen dva roky,“ dodala pedagožka.

Rekonstrukce ve školách

Co se týká plánované rekonstrukce elektroinstalace, která krátí v obou školách ve Vodárenské ulici letošní školní rok i ten příští, jedná se již o II. etapu. „Vloni proběhla první etapa, kdy došlo k výměně páteřních kabelů, letos měníme elektroinstalaci a osvětlení uvnitř budovy, ve třídách a na chodbách. Jde o nutnou investici, elektroinstalace zde byla letitá, nevyhovující a už nesplňovala nároky na odběr elektřiny. Za obě etapy město vynaloží celkem přes dvacet milionů korun,“ potvrdil mluvčí kladenské radnice Vít Heral.

Čapí hnízdo v Kačici u Kladna.
FOTO: Čapí hnízdo v Kačici vydalo smutné svědectví. Kam zmizela mláďata?

Dvě kladenské školy nejsou v okrese jediné, kde se vysvědčení rozdalo tento pátek. O něco delší prázdniny budou mít například také ve 3. Základní škole v Rabasově ulici ve Slaném, kde je v plánu rekonstrukce školní kuchyně. Přestože se této sídlištní škole ve Slaném stále říká „nová“, od jejího vybudování uplyne za rok 30 let a i zde jsou již zapotřebí průběžné opravy a modernizace.