Ve spolupráci s dalšími subjekty a fandy stratocachingu se v sobotu dopoledne přesunuli někteří Slaňáci do areálu Českého hydrometeorologického ústavu v pražské Libuši, aby společně uskutečnili start stratosferického balónu opatřeného kamerami.

Speciální gondoly z něj následně uvolnily létající kapsle v podobě velkých javorových semínek s GPS trackerem (tzv. stratocache). Na zemi tím odstartovala geolokační hra o nalezení těchto semínek.

Vloni se do hledání semínek zapojilo celkem 13 tisíc lidí a z vypuštěných dvanácti kešek se podařilo najít sedm, přičemž přímý přenos sledovalo prostřednictvím videa 
z balónu 220 lidí.

Letošní start v Libuši byl naplánovaný na desátou hodinu. O hodinu se zpozdil kvůli technickým komplikacím, přičemž vypouštění balónu přihlížela stovka nadšenců. Přímý přenos se nepovedlo zajistit, ale i tak mají pořadatelé dostatek záznamů z kamer.

Jak řekl jeden z dospělých členů slánských Laborek.cz Martin Krtek Šturm, jenž na vše dohlížel z řídícího střediska ve slánském gymnáziu, kapsle popadaly do polí u Lipan. Na místo vyrazili hledači kešek, kteří jich, až na jednu, našli jedenáct,“ popsal Krtek.

Podle jeho slov se nepodařilo v sobotu dohledat pouze kešku 
s označením LoRa. Tu, na níž se podíleli Slaňáci a Rádio Junior, našel sedmi a půlletý Toník Pokorný.

„Jako výhru získal kromě cen Rádia Junior od Laborek – knihu Prvky. Se studenty z gymnázia za odměnu stráví odpoledne,“ uzavřel Krtek.

Díky tomu, že Slaňáci dohlíželi na zdar akce ze svého řídící střediska, patří úspěch také jim. Nemalý podíl na tom, že všechno klaplo, má i třiadvacetiletý Martin Procházka. Konstruoval a programoval řídící počítač letu. Zásluhu mají i studenti dohlížející na vše ostatní. Na místě dopadu kešek byli coby rozhodčí.

Kromě dalších se na akci podíleli slánští radioamatéři. Přenášeli informace o poloze balónu do celosvětové sítě.