Za podpory města Slaného, členů Českého zahrádkářského svazu a pěstitelů z deseti organizací, jsou v chodbě knihovny vystaveny výpěstky ze soukromých zahrad. Pro potěšení návštěvníků věnoval produkty i slánský ovocnářský podnik a květinářka Jaroslava Zárubová.

Veřejnost mohla až do soboty 14. září obdivovat květiny, zeleninu a ovoce i obrázky dětí. Zahájení zpestřili vystoupením malí žáci z Mateřské školy U Divadla.

Ovoce, zelenina či květiny běžných i neobvyklých tvarů, chutí a vůní, budou k vidění v chodbě knihovny na Masarykově náměstí ve Slaném do soboty. Prostor byl u příležitosti pořádání výstavy o víkendu mimořádně otevřen do 17 hodin.

Na slavnostním zahájení nechyběli pěstitelé, ale i osobnosti, jako předseda svazu Josef Jandík z Kladna, starosta Slaného Ivo Rubík i jeho zástupce Jaroslav Hložek.

Starosta Rubík poděkoval přítomným za zdařilou expozici a celoroční práci. „Pokud nesouzní ruce a hlava zahradníka, nemůžeme se těšit krásnými plody. Jsem velice rád, že máme ve Slaném lidi, kteří dávají zahradě svoji péči a lásku.

Člověk musí o přírodě něco vědět, jinak ji neodborným zásahem může poškodit," řekl starosta. Na závěr připojil slova básníka, svého strýce. „Buď bratrem stromů, květů, zvířat, lidí a netkni se jich nešetrnou dlaní, jež z neznalosti někdy krutě raní."