Vše začalo na přelomu října a listopadu, když tým oslovil Jan Spratek ze společnosti Planetum. Studenti dostali nabídku, že by mohli začít vymýšlet experiment, který by v případě několikastupňového úspěšného schválení mohl letět v roce 2022 na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Vzhledem k tomu, že gymnazisté mají na svém kontě už řadu úspěšných experimentů z předchozích let, není náhodou, že vědec oslovil právě slánskou školu.

„Napadlo nás pět konceptů, které jsme rozpracovali do záměru experimentu, a poslali je k prvnímu schvalovacímu kolečku. Všech pět nám prošlo, radost byla nevýslovná,“ předeslal Matěj Šturm, bývalý slánský gymnazista, který i při studiu vysoké školy se svojí slánskou alma mater nadále spolupracuje a předává zkušenosti nástupcům.

Teď čeká studenty spoustu práce na definitivní přípravě experimentů. Do druhé poloviny února musí mít vše hotové a výsledky předat k závěrečným testům před samotným spuštěním na oběžné dráze. „Pokud vše vyjde, čeká nás skvělé dobrodružství. “ poznamenal Šturm a doplnil, že jejich úkoly jsou nejen zajímavé, ale i prospěšné.

Tým 1 bude shromažďovat data o životním prostředí v modulu Columbus, když je v něm přítomen astronaut (jak se změní teplota vlhkost…).

Tým 2 řeší v modulu Unity brzdění vesmírné stanice magnetickým polem Země.

Tým 3 se pokusí z modulu Unity detekovat částice kosmického záření, které proniká pláštěm ISS.

Tým 4 bude sledovat z oběžné dráhy rostlinstvo na povrchu Země opět z modulu Unity.

Tým 5 rovněž naplánoval experiment do modulu Unity a pokusí se detekovat blesky v atmosféře naší planety pomocí magnetometru. Zároveň bude pořizovat snímky doprovodných ionosférických výbojů - ionosférických projevů - tedy jevů pozorovatelných z oběžné dráhy, např. tzv. Elfů, Modrých výtrysků a Skřítků.

Do školy již dorazila potřebná technika. Jsou jí počítače, jaké budou na ISS. Díky tomu bude možné programování experimentů zkoušet přímo na reálném zařízení, na kterém pak budou probíhat.

„Protože se nám na počátku ani nesnilo o tom, že by nám mohl nějaký experiment projít, byli jsem velmi překvapeni, když postoupilo všech pět týmů. Znamená to, že Laborky.cz se na pár týdnů mění na softwarovou laboratoř, kde se připravují jednotlivé experimenty,“ dodal Matěj Šturm.

Nejsložitější podle něj bude samotné testování, které budou muset realizovat na každém experimentu do února. O hodně přísnější testy pak ale budou probíhat v samotné kosmické agentuře, kde programy gymnazistů prověří do posledního detailu, aby se ověřilo, že jimi vytvořený software nezpůsobí nějaký problém.

„Jan Spratek ze společnosti Planetum nám nadále hodně pomáhá. Držte nám palce, ať můžeme koncem školního roku napsat více o tom, jak náš experiment na vesmírné stanici probíhal a jaké přinesl poznatky,“ doplnil student.