Jak řekla jedna z organizátorek Jana Kettnerová, průvod trval zhruba hodinu, ale čas strávený vymýšlením a výrobou masek a rekvizit.

„Zvláštní zásluhu za krásné rekvizity v podobě dvacetimetrového barevného hada mají děti a vychovatelky ze Základní školy Tuchlovice a děti a učitelky ze školky, které barevně obarvily kartonové roličky od izolep a daly jim novou tvář,“ řekla Jana Kettnerová.

„Jsme rádi, že druhý ročník doprovázela hojná účast lidí a rozhodně jsme neztratili chuť do dalších akcí, ba naopak,“ řekla Kladenskému deníku Jana Kettnerová.

Tři otázky pro Zdeňka Kuchyňku, ředitele Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně
Co si čtenáři mají představit pod pojmem Morana, co znázorňuje, jaké má vlastnosti?
Morana je v lidových zvycích slaměná figura, oblečená v ženských šatech, různě zdobená, například stuhami nebo vyfouknutými vejci. Symbolizuje smrt, která byla v dřívějších dobách v zimě velmi častá.
Proč je vhazována do vody?
Morana může být spálena, zakopána nebo vhozena do vody. Házení do vody asi symbolizuje poslání Smrti zpět do podsvětí, do kterého je vodní tok branou. Součástí vynášení Smrti bylo také přinášení nového léta, ozdobeného stromu podobného májce. Při tom se zpívalo: „Smrt nesem ze vsi, nové léto do vsi. Vítej, léto líbezné, obilíčko zelené.“ Nebo: „Smrt plave po vodě, nové léto k nám jede s červenými vejci, žlutými mazanci.“
Má vynášení Morany konkrétní datum? Konal se tento rituál někdy také v Kladně?
Zpravidla se Morana vynáší na Smrtnou neděli, což je 5. neděle předvelikonočního období (letos 25. 3.). Ale někde také v neděli Družebnou (4. neděle, 18. 3.), nebo Květnou (6. neděle, 1.4.). Vynášení Morany bylo zvykem ve vesnicích. V Kladně vím o pokusech připomenout tento zvyk dětem pálením Morany v Sítenském údolí v březnu roku 1998.