Hradečno slavilo šest set let od první zmínky o zdejší tvrzi. Oslavy byl spojeny se třetím ročníkem Neckyády. Do té se ale vzhledem k nepřízni počasí letos přihlásila pouhá dvě plavidla. Přesto jeden rekord padl.

„Přišlo čtyři stovky návštěvníků, což je nejvíce za uplynulé tři roky. Oslavy pokračovaly až do ranních hodin," konstatovala jedna z pořadatelek Jana Kemrová.
Na organizaci se podílí s několika dalšími místními ženami a za podpory obecního úřadu.

„Neckyáda se tu konala před více než dvaceti lety, před třemi roky jsme tradici obnovili," poznamenal místostarosta obce Václav Zdich.

„Je to největší akce, která v Hradečně je. Na závěr léta chystáme soutěž na téma Co Hradečno dalo. Místní obyvatelé se při ní budou moci předvést například dobrotami vytvořenými z plodin, které urodily jejich pole a zahrádky," doplnila Jana Kemrová.

Součástí oslav byla i výstava různých historických předmětů a fotografií ze života v obci. Navštívily ji také sestry Miroslava Slavíková a Milada Krobová, jejichž věk se blíží pomyslným devíti křížkům.

„Na výstavě byl k vidění třeba můj dřevěný penál. Mlátila jsem jím kluky ve třídě, když zlobili. A nebo slánka po naší babičce či hrnek, do něhož se nakládala cibule," prozradila pamětnice Milada Krobová.

U starých školních fotografií zavzpomínala: „Náš pan řídící velmi dbal, abychom třeba u psaní způsobně a správně seděli. To není jako dneska."

Její sestra Miroslava Slavíková se pochlubila: „V Hradečně byl vždycky zdravý vzduch. Navíc jsme od mala dobře živené, poctivě, na sádle," řekla s úsměvem.