Do soutěže se letos přihlásilo 1608 studentů ze 114 škol. Akcí provázel český divadelní a filmový herec Michal Zelenka. Slavnostní vyhlášení zahájily fanfáry a úvodní slovo pronesl ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík.
V soutěži bylo oceněno 42 žáků ve dvou věkových kategoriích, 6 účastníků soutěže obdrželo zvláštní cenu poroty za literární práci a v každé kategorii byla vyhlášena první tři místa. Oceněné literární práce přečetli přední čeští umělci Máša Málková a Vilém Udatný.
Emotivní představení
V rámci slavnostního vyhlášení výsledků soutěže vystoupila Taneční skupina Diamonds Nový Bydžov, která je vítězem televizní soutěže Česko Slovensko má talent. V Kladně předvedla emotivní představení Lidice. Předobrazem vystoupení byl bronzový Památník dětským obětem války od Marie Uchytilové, který stojí na pietním území v Lidicích.
Mezi významnými hosty byli přítomni Pavel Horešovský a Jiří Pitín (lidické děti), předseda odborné poroty soutěže a ředitel Muzea paměti XX. století Jan Kalous, radní pro oblast vzdělávání a sportu Středočeského kraje Milan Vácha, zástupci ministerstva kultury, ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, další členové odborné poroty soutěže a zástupci spolupracujících organizací a partnerů soutěže. Hostem slavnostního vyhlášení byla také dcera akademické sochařky Marie Uchytilové, Sylvia Klánová.
S prvky virtuální reality
Součástí setkání byl i doprovodný program v zahradě divadelní kavárny, kde si zájemci mohli vyzkoušet VR brýle s virtuální prohlídkou galerijního prostoru s prvky virtuální reality zaměřené na historii Lidic s ukázkami dobových fotografií, videí, 3D vizualizací a 3D modelů původních lidických stavení.
Odpolední setkání hudebně doprovodila skupina VeHiBa. Po skončení oficiálního programu se účastníci přesunuli na pietní území Památníku Lidice, kde absolvovali jeho prohlídku s odborným výkladem a měli možnost navštívit i další objekty Památníku Lidice.
„Cílem soutěže je přispět k uchování památky občanů Lidic, zavražděných nacisty v roce 1942, a k prohlubování znalostí nejmladší generace o historických událostech, vztahujících se ke druhé světové válce, nacistickému režimu, dalším totalitním režimům 20. století i proměně poválečného odkazu Lidic až do počátku 21. století," řekla Kamila Smetana Varaďová, ředitelka soutěže.