Firma Hobst, která loni získala tuto komplikovanou krajskou zakázku, se zavázala, že bude hotovo do poloviny letošního června. Jak potvrdil stavbyvedoucí společnosti Hobst Dominik Cikhart, ani četné vady díla převzatého po předchozí firmě by neměly včasné dokončení zakázky zhatit.

V současné době jsou na mostě pracovníci, kteří provádějí přípravné a měřicí práce. „Mostovka je nerovnoměrná. Je potřeba vše srovnat. Odstraňujeme proto zeminu a provádíme zaměřování. Projektant vše vyhodnocuje a následně bude přepracována dokumentace,“ říká stavbyvedoucí.

Energetická krize zavírá i slánské hospody, některé mizí do atraktivnějších lokalit.
Zánik nebo stěhování. Několik slánských hospod a restaurací končí

Už koncem loňského roku musela firma podle Cikharta například zbrousit betonovou vrstvu, která neodpovídala požadavkům. „Až klimatické podmínky dovolí, bude chybějící vrstva materiálu doplněna, nejen beton, ale i epoxidové vrstvy a izolace. To vše budeme dělat nejdříve v březnu, až bude teplo a sucho,“ vysvětluje stavbyvedoucí.

Firma Hobst má podle jeho slov bohaté zkušenosti s náročnými zakázkami nebo haváriemi. „Před nedávnem jsme například odstraňovali následky havárie v Praze na Chodově, kdy kamion naboural do mostu, utrhl kus římsy a zádržný systém se zřítil na spodní silnici,“ dodává. Jiné zakázky po firmě Raeder & Falge než tu kladenskou Hobst podle Cikharta nemá.

Komplikace začaly hned po zahájení stavby

Mluvčí Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje Petra Kučerová potvrdila, že v Kladně pokračuje vše v souladu se smluvními podmínkami. „Nyní je zimní technologická přestávka. Předpoklad, že most v Kladně bude dokončen do začátku léta, platí,“ říká Kučerová.

Zakázku provázely komplikace od začátku. Původní firma Raeder & Falge, která krajský tendr vyhrála v roce 2021, narazila ještě v témže roce na obtíže zjistitelné údajně až po odhalení konstrukce. To zapříčinilo zbrzdění prací a nakonec vše zastavila zima.

Masopust ve Středoklukách.
Obrazem: Středokluky prošel masopustní průvod. Kapelu zastoupil harmonikář

Protože se nic výrazného na staveništi nedělo ještě ani začátkem května 2022, došla kladenskému primátorovi Milanu Volfovi (VPK) trpělivost a most nechal osadit cedulemi, které byly kritikou zadavatele díla, tedy Středočeského kraje. Kraj se sice vůči kritice ohradil, ke změně k lepšímu ale nedošlo.

Firmě Raeder & Falge se nepodařilo zakázku loni v červnu dokončit a její vlastníci následně oznámili, že se rozhodli společnost prodat. Noví majitelé se sice zavázali, že dílo dokončí, ovšem nestalo se tak a staveniště opustili loni koncem léta i poslední dělníci.

Původně devatenáct milionů. Nyní? Zatím není jasno

Kladenská zakázka přitom nebyla jedinou nedokončenou. Středočeský kraj na ni následně vypsal nové výběrové řízení, ve kterém uspěla loni na podzim právě společnost Hobst.

Krajská zakázka na opravu mostu ve Slánské ulici v Kladně byla v roce 2021 vysoutěžena v ceně 19 milionů korun. Jaká bude finální hodnota díla po dvouletých průtazích, zatím není vyčísleno.