Denně tvrdý fyzický výcvik, seskoky padákem, jízdy terénními auty, stoprocentní plnění vojenských povelů, nácviky střeleb stejně, jako výuka cizích jazyků a nezřídka dlouhodobé odloučení od rodiny.

Na druhé straně prestižní vysokoškolské vzdělání, jistota zaměstnání, nadstandardní plat a v poměrně mladém věku výsluha. Po dobu služebního poměru volné vstupenky do fitness či plaveckého bazénu, sedm druhů oblečení a dodatková dovolená.

I takový je život dnešního profesionálního vojáka, který se při včerejším Dni s armádou snažili pracovníci Ministerstva obrany České republiky ve spolupráci se 4. brigádou rychlého nasazení přiblížit žákům velvarské základní školy.

Pokos

Pod zkratkou POKOS – Příprava občanů k obraně státu, představili vojáci žákům druhého stupně na čtyřech improvizovaných stanovištích, co je nejčastější náplní jejich práce. Školáci tak mohli na vlastní oči vidět i osahat si pracovní pomůcky, které jsou pro vojáky nezbytné.

„V jednotlivých učebnách se děti dozvěděly, jak funguje armáda, co je branná výchova, proč jsme členy NATO. Starší žáci si vyzkoušeli podání první pomoci, chemický oblek i plynovou masku. Seznámili se také s tím, co dokážou zbraně hromadného ničení, nebo co dělat, když dojde 
k úniku chemických látek.

Ve dvoře školy si prohlédli armádní vozidla i sanitu,“ řekla projektová manažerka odboru propagace ministerstva obrany Daniela Hölzelová.

Na žádost ředitele velvarské základní školy, Petra Doška, si vojáci vybrali pro včerejší den právě zdejší vzdělávací zařízení.

Jak připomněl Radek Zíta z tiskového odboru ministerstva obrany, v případě zájmu mohou požádat o akci pro další rok i ostatní školy.

Přínosné pro všechny

To, co bylo pro velvarské děti například velmi přínosné, je řešení otázek v případě mimořádných situací. „U nás se to týká například ropných nádrží, které jsou na pozemcích nedaleko.

Mimořádná událost se tedy teoreticky může vyskytnout každý den. Je potřeba, aby lidé věděli, jak se mají chovat. Všechny tyto i další informace jsou součástí rámcového vzdělávacího programu i našeho školního.

Akce je koncipována pro starší žáky s tím, že žáci prvního stupně měli možnost si prohlédnou vojenskou techniku na dvoře," zdůraznil ředitel školy Petr Došek.

Součástí POKOSu byla i výtvarná a literární soutěž pro mladší žáky. Na téma: Armáda České republiky. Děti za vítězství obdržely hodnotné balíčky. Podle ředitele Doška se nejčastěji na obrázcích mladších žáků objevovali vojenští psi. Ty kreslili s oblibou.

Kladenskému deníku řekly děti: „Bylo to pěkné, akorát škoda, že s sebou neměli vojáci zbraně. Nevím, zda bych chtěl být vojákem. Záleželo by na výcviku.

Pokud bych se pro takové povolání rozhodl, tak bych byl rád třeba parašutistou," řekl Michal Vízek z 5.A. Jeho slova doplnil spolužák: „Já bych chtěl být pilotem stíhačky. Nebojím se. Určitě je to pěkné povolání," řekl Ondřej Sedláček.

K diskusi se přidala i dívenka: „Vojandou bych asi být nechtěla. Je tam moc těžký výcvik. Mně by se líbilo být spíše zdravotní sestřičkou a raději v civilu," uzavřela Sára Slavíková.