Turyňský rybník patří Českému svazu rybářů, místní organizaci Kladno. Jak řekl hospodář rybářů Viliam Horák, vstup na zamrzlou plochu je na vlastní nebezpečí.

„Momentálně není na ledu sníh a je velký průtok, čili díry jsme sekat nemuseli. Ukáznění bruslaři nám osobně nevadí a stejně bychom jim ani nemohli v bruslení zabránit,“ řekl Kladenskému deníku Viliam Horák.

Horší prý je, když takoví návštěvníci zamrzlých vodních ploch hází na led kameny a zanechávají po sobě odpadky a nepořádek. „Plastové láhve, papírky a plechovky. Vše to po nich pak musíme uklízet,“ zakroutil hlavou hospodář.

Pro vytvoření ledu stačí, aby byly teploty tři čtyři stupně pod nulou. Pokud nefouká vítr, vodní plocha se posléze pokryje ledem celá. „Při těchto mrazech je led silný minimálně sedm centimetrů. Na zamrzlý rybník nám jezdí lidé i auty a to už je pak horší,“ dodal Horák.

Že nastal čas milovníků ledu potvrzují také sportovní prodejny, kde je o brusle velký zájem. Stejně jako o jejich nabroušení. „Mám plné ruce práce, lidé se zbláznili,“ uvedl Jaroslav Podroužek, majitel obchodu se sportovními potřebami, který brousí brusle. „Nabroušené jsou ovladatelnější a lépe se na nich bruslí,“shrnul Podroužek.

Další důležitou věcí, na kterou není dobré zapomínat, jsou chrániče, především hlavy. „Doporučujeme, aby se lidé chránili před úrazem helmou. Pokud se někdo propadne do ledové vody, je nutného ho přivést do tepla, svléknout mokré oblečení a zajistit mu suché,“ popsala mluvčí záchranářů Tereza Janečková.

Není doporučováno dávat postiženému pít alkohol, jelikož zvyšuje rychlost podchlazení.

Tři otázky pro Alexandra Martínka, který působí u vodních záchranářů Kladno
Jsou nějaká základní bezpečnostní pravidla pro pohyb na ledu?
Základem je prevence, čili k nebezpečným místům se nepřibližuji. Bruslaři by se měli vyvarovat vstupu na zamrzlé přítoky, odtoky, plochu pod mosty a další místa, kde hrozí nerovnoměrné promrznutí ledu. Lidé by také neměli na zamrzlé vodní plochy chodit ve skupinách, správně by osoby měly být k sobě nejblíže na vzájemné natažení paží, asi tři metry.
Co dělat v okamžiku, kdy už začne led praskat?
Pokud už se někdo nachází v takové situaci, je nejdůležitější nestát, ale lehnout si a rozprostřít tak své tělo na co největší možnou plochu. Pak volat o pomoc, nebo se pokusit odplazit. Když půjdete na led, o kterém si nejste jistí, zda je dostatečně silný, je dobré dopomoci si něčím, co vaši plochu zvětší, třeba si pod sebe dáte prkna.
Jak pomoci někomu, pod kým se led probořil?
V okamžiku, kdy se člověk proboří, je velice náročné a obtížné dostat se zpět na led. Záchranáři používají speciální bodla, kterými se vyškrábou. Lidé by se měli snažit nepřecenit své síly a zachovat chladnou hlavu, když se snaží druhému pomoci. Čím více se k propadlému přiblíží, tím je riziko větší. Záchrana se provádí vleže a tím stylem, že se plazí jeden a za ním postupně další. Navzájem se drží za nohy a jistí se. Samozřejmě vždy je nutné přivolat na pomoc záchranáře tísňovými linkami 112, 150 a 155.