„Hlavním záměrem bylo podrobněji představit Kladeňákům to nejlepší ze stopadesátileté sportovní tradice našeho města. Pokud se u Zdi slávy třeba jen na chvíli pozastaví 14letý fotbalista a poprvé zjistí, že Kladno ve 30. letech hrálo s Juventusem Turín nebo Interem Milán, může být velmi překvapen i motivován. Z dnešního pohledu je to až neskutečné,“ říká autor Zdeněk Slepička, tajemník kladenského magistrátu, sportovní odborník a znalec, který pečlivě sbíral a připravoval materiály zhruba po dobu dvou let.

Monika Šimků z Klobuk na Kladensku, která měří 93 centimetrů, se nechala zapsat do České knihy rekordů jako nejmenší žena Česka.
Žena z Kladenska se zapsala do knihy rekordů. Nejmenší Češka měří 93 centimetrů

Zeď slávy je skutečnou poctou řadě oddílů a osobností. Zaujala i tu vůbec z největších, Jaromíra Jágra, který se u ní při cestě z autogramiády na Sletišti vyfotil a na své sociální sítě sdílel městu Kladnu i tvůrci samotnému poděkování za všechny vyobrazené sportovce. Jágr, stejně jako řada dalších velikánů, pro tvorbu zdi poskytl své unikátní snímky, trofeje, medaile a osobní artefakty.

„Jedinkrát jsem se při sbírání materiálů nesetkal s neochotou a ukázalo se, jak nejen samotní aktéři, ale i Kladeňáci mají sport rádi. To je obrovsky cenná zkušenost. Na Zdi slávy se včetně samotných legend podílely vyšší stovky lidí. Představuje úctu a respekt fantastickým sportovcům a jejich úspěchům,“ uvedl Zdeněk Slepička, kterému adresoval poklonu primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).

„Až půjdete kolem Sletiště, určitě Zeď slávy prozkoumejte. Mohu doporučit, protože když jsem šel okolo já, začetl jsem se a dozvěděl se spoustu nových věcí. A to si neskromně myslím, že o kladenském sportu vím poměrně dost. Je to poučné a dovolím si poděkovat tajemníkovi Zdeňkovi Slepičkovi, který miluje historii Kladna a strávil na tom spoustu času,“ řekl kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).

Helena Šulová oslavila sté narozeniny.
Podívejte se: Helena Šulová oslavila v Domově Pod Lipami sté narozeniny

Na Zdi slávy nenajdete pouze hokej a fotbal. Třeba vás překvapí atletika, motorsport, cyklistika, volejbal, aerobik, hokejbal nebo i šachy a řada dalších méně známých ale stejně důležitých odvětví. I proto je tento projekt tak cenný. Mimochodem, tu nejlepší pozvánku pronesl asi nejslavnější český sportovec osobně. „Pokud se tady na chvilku zastavíš, hodně se toho dozvíš. To se mi moc líbí. Já jsem se toho dozvěděl spoustu i sám o sobě, dost jsem toho totiž už zapomněl,“ pronesl s úsměvem Jaromír Jágr.