Ty, jo. Labutě. Takhle zblízka jsem je ještě neviděl. To je hustý!" I takové věty byly od kluků a děvčat slyšet v neděli v Naučném středisku ekologické výchovy a Záchranné stanici pro handicapovaná a zraněná zvířata mezi Kladnem a Brandýskem. Konal se zde další ročník akce nazvané Velikonoce na Čabárně.

„Jedná se o naši tradiční program, jenž pořádáme už přibližně deset let hlavně pro děti, ale i jejich rodiče," řekl Kladenskému deníku vedoucí stanice Petr Starý.
V budově naučného střediska byly připraveno například velikonoční dílny nebo pletení pomlázek. Jedna za druhou různých velikostí vznikaly v šikovných rukách pracovníka střediska Petra Oliveria.

„Loni jsem jich tady upletl kolem stovky, letos je to přibližně stejně. Pomlázku si po chvíli dokáže vyrobit každý. Nejtěžší je sehnat správné proutky. Musí být vrbové, protože jiné se lámou," vysvětlil tvůrce hodovaček.

V záchranné stanici zase děti bavilo zdobení vajíček, jejich maminky a babičky pak pletení věnečků z březových větviček.

Návštěvníci měli možnost prohlédnout si zraněná zvířata, která již nelze vypustit zpět do přírody, expozici hospodářských zvířat. Program doplnilo divadlo a pěvecké vystoupení kladenského školního sboru s názvem MY.

„Počasí sice není ideální, ale přišli nejen naši pravidelní návštěvníci, ale i řada nových lidí," poznamenal Petr Starý.

S činností AVESu a naučného střediska se Kladeňáci budou moci seznámit 19. dubna při akci Den Země pořádané volnočasovým střediskem Labyrint.