Přesto, že nepatří mezi umělce, kteří by svoji tvorbu často prezentovali na výstavách, jeho dokonalé fotografie mohou nyní až do konce roku vidět příchozí ve foyeru Státní opery Praha, jejímž je už osm let dvorním fotografem.

Díky svému talentu, obrovské vytrvalosti a umění být ve správnou chvíli na pravém místě dokáže na svých snímcích zachytit hvězdy světového formátu, které jindy před objektivy postojí jen stěží. Velice úspěšný byl tak při zhotovování jedinečných záběrů vzniklých při natáčení filmového dokumentu slavné italské mezzosopranistky Cecilie Bartoli. Natáčení bylo tehdy velice náročné. Producenti si v žádném případě nepřáli přítomnost fotoaparátů, natož blesků. Janovi se ale přesto podařilo získat unikátní záběry světové hvězdy.

„Za léta, co pracuji v opeře, jsem tam potkal spoustu zajímavých lidí. Měl jsem tu čest fotit prezidenty, ministry, velvyslance, podnikatele, režiséry, zpěváky, herce, ale i kosmonauty a modelky. Všichni, kteří ve světě něco dokázali, se sejdou v tomto domě, kudy projde více než tisícovka lidí denně,“ uvedl fotograf.

„Jsem vděčný osudu, že jsem v životě dostal právě tuto příležitost zde fotografovat a vystavovat,“ doplnil.

Svoje nadání rozvíjel od mala pod vedením kladenského akademického malíře Václava Herala a dále pak přebíral zkušenosti od národního umělce Karla Součka.

Na umělecko–průmyslové škole v Praze studoval obor propagační grafika v ateliéru profesora Václava Bláhy. Po studiu se dva roky zabýval tvorbou filmového plakátu. Čtyřiadvacet let byl vedoucím reklamního střediska. Jako reportážní fotograf už jedenatřicet let spolupracuje také, kromě opery, se Středočeským divadlem v Kladně. Společně s historičkou Irenou Veverkovou vytvořil obrazovou knihu Procházka Kladnem.