Díky projektu Jeden rok v Burgundsku, který vznikl na základě spolupráce Středočeského kraje se jmenovaným francouzským regionem, mohou nyní dva slánští studenti pobývat celý školní rok v zemi zaslíbené.

Michaela Davidová a David Šarboch z Gymnázia Václava Beneše Třebízského (GVBT) ve Slaném jsou dva ze čtyř mladých z celých středních Čech, kteří mají možnost okusit atmosféru, způsob výuky, každodenní komunikaci a život v rodině Francouzů.

Díky tomu, že Michaela a David splnili podmínky projektu, vedla jejich cesta již v září do dvou měst. Míša zakotvila v gymnáziu v Châtillon-sur-Seine a David v gymnáziu Chalon–sur–Saône. Stejná země, stejná oblast a přesto mají oba studenti po třech a půl měsících odlišné dojmy.

Jedna z věcí, která je spojuje, je fakt, že jazyk a intonace jim přešly hluboko do podvědomí a začínají myslet podobně, jako by v zemi žili odjakživa. „Francie je moc krásná, ale zpočátku jsem byla v šoku. Na internátě bydlím v boxu, kde je pouze závěs a místnost nemá ani dveře.

Mám tam jen postel a pracovní desku. O internetu si mohu nechat zdát, nesmím poslouchat hudbu, kdy se mi zachce, ani chodit na diskotéky. Týden je pouze o studiu a disciplíně. Zpočátku se mi moc stýskalo.

Začala jsem si vážit toho, že doma mám všechno. Užívat si můžeme až v rodině, kde bydlíme o víkendu. Po Vánocích bych s ní měla jet do Paříže. Splní se mi sen,“ vylíčila své dojmy studentka Michaela, které odloučení od domova vynahrazují na internátě dvě kamarádky z Rakovnicka.

David má od počátku příjemnější zkušenost a jako ostřílený skaut si na internátní prostředí nijak nenaříká. „Mluvím jenom s Francouzi, protože tam ani Češi nejsou. Rodinu mám výbornou, věnuje se mi hodně. Francouzští rodiče jsou učitelé, opravují mě, když něco říkám špatně.

To je dobrá škola,“ řekl David, jenž byl v Paříži o svátcích minulý měsíc. Aby oba studenti stíhali učivo svých vrstevníků, opakují ve Francii ročník, který v Česku loni absolvovali. To, že se Michaela s Davidem ve francouzštině zdokonalili, zhodnotila při jejich vánoční návštěvě školy ve Slaném i profesorka Jarmila Eklová.

„Oba velmi pokročili. Až se vrátí, bude potřeba, aby se i nadále intenzivně rozvíjeli v jazyce. To znamená, nejméně tři hodiny týdně gramatiky a dvě hodiny konverzace. Protože mají oba ambice, rádi by absolvovali z jazyka státní zkoušku,“ doplnila profesorka.

Z akce má nesmírnou radost. Mladé lidi tato zkušenost připraví do života po mnoha stránkách. Podobný projekt zažila učitelka už před čtyřmi lety, kdy se uskutečnila výměna studentů s gymnáziem v Ancenis. „Nyní budu připravovat další žákyni.

Jede do Francie na tři roky. I pro mě je to obrovská pracovní motivace, když vidím takové výsledky,“ uzavřela Jarmila Eklová.