Loupežná přepadení, krádeže, napadení občanů i veřejných činitelů, zlomené nosy i ruce, výhružky, vulgární urážky, to všechno dokázala na svůj účet nastřádat za pár měsíců skupina čtyř slánských lotrů, jejichž věk se pohybuje od 15 do 18 let.

Přestože se konečně zdá, že spravedlnosti bude učiněno zadost a nepřizpůsobiví mladíci budou zpytovat svědomí za zdmi některého z nápravných zařízení, na svobodě si ještě nějaký čas pobudou. „Třem mladistvým bylo sděleno obvinění pro trestný čin výtržnictví, ublížení na zdraví a útoku na veřejného činitele. Ze spolupachatelství byla obviněna i jedna dospělá osoba,“ uvedl kriminalista. Podle jeho slov i kolegů záleží v současné době na tom, jak rozhodnou orgány činné v trestním řízení. „U mladistvých osob je vždy zapotřebí, aby dostatečně spolupracovaly příslušné instituce jako mediační služba, pracovníci městských úřadů i státní zástupci. My svoje poznatky předali a zbytek je na nich, jak rozhodnou a jak dlouho to bude trvat. V tomto směru je dále policie bezmocná. Naším zájmem, stejně jako občanů, je pachatele trestných činů poslat za mříže,“ doplnil kriminalista.

Kvůli tomu, že občané Slaného se ale nedomnívají, že policie dělá nebo stíhá vše pro dobro věci, rozhodl se v případu promluvit jeden z napadených občanů. Zároveň přišel s návrhem na zřízení domobrany v lokalitě Na Dolíkách, kde nejčastěji dochází k incidentům.

“Jeden z mladíků po upozornění, aby nedělali hluk před naším domem po dvaadvacáté hodině mi vlastní hlavou rozbil a přerazil nos tak, že jsem byl několik dnů v pracovní neschopnosti. Přestože jsem tehdy volal policii, bylo to problematické, protože jsem se dovolal na tísňové volání do Kladna. Stejně tak na městskou policii, kdy při vytočení 156 je člověk automaticky přesměrován na operační středisko do Kladna. Na místo se nakonec za pětačtyřicet minut ozbrojené složky dostavily, ale to už bylo po všem. Je mi jasné, že řady policistů jsou oslabené, a proto navrhuji variantu zřídit v sídlišti Na Dolíkách domobranu, kdy by například hlídky dobrovolníků dohlížely na pořádek. Moje představa je, že by mohly posilovat třeba standardní hlídky městských strážníků,“ uvedl napadený Martin Dušák.

Stejně jako on prožívají desítky Slaňáků hodiny úzkosti a bezmoci, když se podnapilí mladiství, nejčastěji posíleni červeným krabicovým vínem odcizeným v nedaleké Bille, potloukají pod jejich okny na sídlišti, hlučí, mlátí i v nočních hodinách míčem do zdí domů a v lepším případě po sobě zanechají pouze nepořádek. „Doufám, že se díky Kladenskému deníku začně už něco dít,“ uzavřel Dušák.