Většinovým vlastníkem a jedním ze tří jednatelů se stane Barbora Volfová. Noví majitelé se spojili se současným managementem zařízení, převratné změny prý nehrozí. „Chceme zachovat stávající model péče. Garantem toho je dosavadní ředitelka, která ve své funkci zůstane,“ potvrdila Kladenskému deníku Volfová.


Ta se svými společníky získá GaRC za 28 milionů korun. Podmínkou bylo, že do něj během dvou let investují další dva miliony. „Jeden z výtahů je ve špatném stavu, velká částka padne na jeho opravy. Další peníze investujeme do softwarového vybavení a nákupu nejrůznějších přístrojů,“ dodala nová majitelka.


Pacientů by se změna vlastníka neměla nijak dotknout, to samé platí o personálu. V GaRCu nyní pracuje zhruba 120 lidí. Lůžek je v tomto zdravotnickém zařízení 140, obsazenost je podle ředitelky Heleny Pomahačové kolem osmdesáti procent. Většinu pacientů tvoří starší lidé po ortopedických operacích, mozkových cévních příhodách a s onemocněním pohybového aparátu. Loni zde jeden pacient strávil v průměru 48 dní.


Jednáním o prodeji zdravotnických zařízení se krajští zastupitelé zabývali od rána, na samotné hlasování došlo odpoledne. Pro bylo 36 zastupitelů z vládnoucích koaličních stran ODS a KDU–ČSL. Proti hlasovalo 13 sociálních demokratů a komunisté. Nesouhlas s prodejem nemocnic dalo ráno před jednáním najevo pět desítek Středočechů. Hejtmanovi Petru Bendlovi z ODS předali petici s téměř čtyřmi tisíci podpisů. Na stejném místě se také shromáždila asi čtyřicetičlenná skupina lidí, kteří privatizaci naopak podporovali.


Peníze, jež kraj prodejem nemocnic získá, podle Bendla investuje zpět do zdravotnictví, zejména do modernizace pěti oblastních nemocnic a záchranné služby. Za prodej deseti vybraným zájemcům dostane kraj 466 milionů korun, investoři musí zaplatit do 90 dnů.