Ještě před skutečným nástupem do školy si v pondělí některé děti, jež se v úterý oficiálně stanou žáky prvních tříd Základní školy v Norské ulici v Kladně, prošly generálkou.

Neobvyklý projekt Ve škole je blaze se tu pořádá již desátým rokem. Podle zástupkyně ředitelky pro první stupeň Heleny Lachmannové je užitečný především v tom, že děti si lépe zvyknou a necítí se ve škole tak opuštěné, když tu s nimi na zkoušku stráví jeden den i rodiče. „Aktivity jsou nastaveny především jako výtvarné a pracovní. Rodiče se mohou lépe seznámit s třídní učitelkou a spolu s vedením školy při rozhovoru navzájem proberou svoje požadavky a přání,“ uvedla.

Budoucí prvňáci si s rodiči postupně prohlédli celou školu, mohli se zapsat do družiny a třeba i na obědy. „Jedním z oblíbených bodů je i společná příprava pizzy ve školní jídelně. V prvních dvou letech byl program ještě bohatší a končil až pozdě odpoledne, ale časem jsme usoudili, že ho zkrátíme, protože děti už bývaly unavené. Současný rozsah máme roky vyzkoušený a program baví jak děti, tak i rodiče,“ dodala Lachmannová.

Nejvíce aktivit se přitom cíleně odehrává ve třídách, kde žáci budou následujících deset měsíců trávit většinu času. „Všichni děláme stejné činnosti. Děti vybarvují předkreslené sluníčko pomocí korkových špuntů, nebo pro maminky navlékají korále z těstovin. Cílem je, aby si zvykly a do školy se opravdu těšily. Do mojí třídy v pondělí přišlo třináct dětí, což byla více než polovina žáků,“ popsala třídní učitelka 1. A Kateřina Stehlíková, jež dodala, že to, jestli se rodiče s dětmi tréninkového dne zúčastní, je čistě dobrovolné.

K podpoře veselého nástupu do školy podle ní slouží také, že na závěr generálky si děti na své lavici nechaly vlastní plyšovou hračku, která je v úterý ve škole uvítá. „Je to tady hezké. Mám tu dva kamarády ze školky. Dnes jsme třeba hráli hru Hádej, kdo jsem a paní učitelka předváděla vodníka. Jsem tu s mámou, tátou a sestřičkou,“ řekl v pondělí Kuba z 1.A.

„Navlékali jsme korále z těstovin a hráli hru s kartičkami. Ty korále se mi líbily asi nejvíc. Jsou tu se mnou máma, strejda a táta,“ vylíčila Magda z 1. B. a také se pochlubila, že v lavici bude sedět s kamarádkou Luckou, s níž se zná už malička.