Řeč je o sprejerech, kteří se pod rouškou tmy, ale i ve dne, vydávají za svým cílem, jímž je malba graffiti na vybrané zdi.

Bohužel sem tam jejich rukám neunikne například nějaká pamětihodnost. Mladý kladenský sprejer, jenž si z pochopitelných důvodů nepřál uvést své jméno, s tím nesouhlasí. ,,Na kulturní památky nebo významné stavby nekreslím,“ uvedl.

Ve Slaném dostali sprejeři na základě anonymní žádosti, uvedené na zdejším internetovém diskusním fóru, další plochy, kde můžou legálně provozovat svůj koníček. ,,Už je to podruhé, co jim vymezujeme plochu, jelikož i těmto lidem a skupinám musíme dát určitý prostor. Je to lepší, než kdyby ničili fasády domů,“ řekl slánský místostarosta Pavel Bartoníček.

Nová plocha se nachází na obvodové zdi areálu zdejší nemocnice. V minulosti bylo podobné místo například v sídlišti na Pražském předměstí.

V Kladně je situace s legálními zónami poněkud odlišná, jelikož tady v současné době žádné oficiální nejsou. ,,Se sprejery nemáme problémy, které bychom museli řešit. Na fasády se používá antigraffitový nátěr, díky němuž lze malby poměrně lehce odstranit,“ uvedla mluvčí magistrátu Petra Kučerová.

Že graffiti není akutním problémem města, potvrdila i mluvčí kladenských strážníků Jiřina Forejtová. ,,Jednou za čas řešíme větší případ sprejování,“ řekla s tím, že většinou jsou chycené osoby vyšetřovány ve správním řízení, protože je nutné vyčíslit škodu na poničené fasádě. Je-li vyšší, tak je případ předán k vyšetřování republikovým policistům.

Sprejování mimo legální zóny je posuzováno jako poškozování cizí věci. Při prvním provinění následuje peněžitý nebo alternativní trest. Je-li výtečník chycen opakovaně nebo způsobí škodu velkého rozsahu, může za mřížemi strávit až osm let. ,,S případem odsouzení za tuto činnost jsme se dlouhou dobu nesetkali,“ řekl kladenský okresní zástupce Jan Honzík.

,,Myslím si, že zákony jsou vůči nám mnohem přísnější než dříve,“ pověděl výše zmíněný sprejer, který se tvorbě graffiti věnuje čtvrtým rokem. Problémy se zákonem se mu zatím vyhýbají. ,,V současné době vím v Kladně pouze o několika málo lidech, kteří malují a jejich díla mají nějakou hodnotu,“ dodal. Vysvětlil také, že většina z nich ani netuší, že v Kladně legální plochy nejsou.

Varováním pro všechny sprejery může být případ jejich dvacetiletého kolegy Tomáše Pastrňáka z Ostravy. Ten byl v tomto týdnu odsouzen na šest měsíců nepodmíněně za to, že vytvořil čtyři nápisy v místní tramvaji. Způsobená škoda sotva přesáhla tři sta korun. Jemu však výrazně přitížila skutečnost, že byl již v minulosti za podobné činy odsouzen, dvakrát k podmíněným trestům a jednou k veřejně prospěšným pracím.

Matěj Říha