Od začátku příštího týdne bude zrušen bezplatný odběr velkoobjemového odpadu, bioodpadu a pneumatik, a to nejen ve sběrném dvoře v Kladně-Rozdělově, ale také ve Vrapicích.Tato služba byla zavedena začátkem loňského roku Odborem životního prostřední (OŽP) Magistrátu města Kladna. Ovšem po roce provozu na ni nejsou peníze, což je také hlavní příčinou jejího zrušení.

Kladenskému deníku to potvrdil vedoucí odboru životního prostředí Radovan Víta. „Finanční důvody jsou dominantní. Začátkem loňského roku jsme dali velkoobjemové vany do separačních bodů, kde se sbírají nebezpečné odpady. Zatímco jsme jich v té době odváželi osm, v říjnu se jejich počet vyšplhal na osmatřicet. Za celý rok jsme paralelně zajišťovali i svoz ve městě,“ popsal situaci Víta.

Po vyhodnocení roku se tedy rozhodl, i vzhledem k příjmům města a prvnímu nástřelu rozpočtu tuto službu zrušit. „Musel jsem tak učinit již na začátku roku, abych se nedostal do červených čísel,“ dodal vedoucí odboru životního prostředí.

Podle jeho informací je poplatek za odpady pro obyvatele již deset let stejný a činí 492 korun, zákon ho totiž neumožňuje změnit. Náklady za jednoho občana ovšem jsou 892 korun. „Dnes město doplácí za každého 400 korun,“ okomentoval rozdíl Víta.

Kladeňáci se ale nemusí se službou loučit nadobro, vedoucí OŽP nevylučuje, že bude systém v budoucnu opět zaveden, ovšem napřed bude změněn. Především je nutné zamezit jeho zneužívání. „Musíme něco vymyslet, aby to bylo spravedlivé, aby lidé, co si platí, měli tuto službu dostupnou a zároveň abychom zatrhli úmysly těch, kteří na ní chtějí parazitovat,“ poukázal Víta na případy, kdy lidé přivezou firemní odpad s několika občanskými průkazy a vydávají ho za soukromý.

Nadále přijmou ve sběrných dvorech od obyvatel Kladna veškeré nebezpečné odpady či například stavební suť do jednoho metru krychlového. Každý, i mimokladenský, sem pak může přivézt elektrozařízení, které ovšem musí být kompletní.

Zbylý objemný odpad lze vyhodit do velkoobjemných kontejnerů. Měsíční rozpis jejich umístění je k nalezení na webových stránkách města či MPS Kladno. Bez omezení zůstávají také mobilní sběrné dvory.