Při tajuplné Noci vědců, jakou škola poprvé uspořádala, mohli laici i zasvěcení poznat opravdové zázraky přírody na vlastní oči. Levitující myš na magnetické dráze, nanokapalinu vytvářející podivuhodné obrazce, rostoucí barevné tyčovité krystaly v akváriu, kapalinu,

která pouhým pohybem baňky mění barvu, vznášející se bubliny nad oblakem suchého ledu, ohnivou trubku, jejíž plameny se pohybují dle tónů symfonie, magické obří kolo na výrobu statické elektřiny či překrásný otisk blesku po průchodu plexisklem v mikrotronové laboratoři.

Malí i velcí poznali gymnázium z poněkud netradičního pohledu. Mnozí uznali, že škola ani věda nejsou strašáci, ale může to naopak být velká zábava.

„V gymnáziu mám jednoho syna v kvintě. Je super, co v pátek předváděli. Obdivuji toho, kdo svému oboru rozumí a ještě dokáže předávat zkušenosti dětem. Je to pro ně neocenitelný přínos. Na Noc vědců se mnou přišel prostřední syn a je z akce nadšený.

Na všechno koukal, ptal se. Vidím, že ho předměty jako fyzika a chemie zaujaly. Pokud se akce bude za rok opakovat, přijdeme určitě znovu,“ řekla jedna z oslovených maminek, Patricia Honzátková.

Noc vědců je evropská záležitost. Z České republiky ji zatím oficiálně pořádá osm institucí. „Časem bychom se také rádi přidružili a pomáhali akci zaštiťovat. Je to propagace vědy, která je sice vážná ale současně i zábavná.

Návštěvníci by měli v rámci těchto setkání poznat věci, které jindy vidět nemohou. Co se týče Gymnázia Václava Beneše Třebízského ve Slaném, páteční akce navázala na naši spolupráci s Českou televizí, kde jsme pomáhali při natáčení tří dílů pořadu Zázraky přírody a doufáme, že budeme chystat společně i další,“ řekl ředitel gymnázia Milan Dundr.

Noc vědců ve Slaném pokračovala zmíněný den kromě prezentací pokusů v aule, na školních chodbách a v laboratořích také na dvoře, kde nechyběla ohňová show, opékání vuřtíků a udílení cen za nejlépe vypracovaný vědomostní testík. Kdo chtěl, ve škole dokonce přespal.