„Dříve se pobyt konal pouze jednou za dva roky, ale díky velkému zájmu kladenských i německých gymnazistů již třikrát každoročně. Letos se výměny zúčastnilo sedmnáct našich studentů, kteří strávili týden v německých rodinách. Jejich kamarádi ze zahraničí přijedou v březnu na oplátku do Čech, někteří již dokonce poněkolikáté,“ uvedla hlavní hlavní organizátorka akce, profesorka kladenského gymnázia Jana Šrámková.

„Letos jsem se výměnného pobytu zúčastnila poprvé a příští rok bych určitě ráda jela znovu. I za těch pár dnů jsem si dobře procvičila němčinu. Přestože moje hostitelka byla o pár let mladší než já, skvěle jsme si rozuměly. Teď si spolu alespoň píšeme, takže se v jazyce vlastně můžu zdokonalovat dál,“ říká nadšeně studentka třetího ročníku Aneta Hrušková.

Program pro české studenty připravili Němci, v Čechách to bude na jaře naopak. Na začátku pobytu přijde vždy na řadu takzvaný večer pro rodiče, kde studenti vypráví o našem kraji, dávají ochutnat tradiční české pečivo a představují tradiční české zvyky. Párkrát už si němečtí rodicě mohli například zatancovat českou polku.

„Tento rok jsme navštívili hlavní město Bavorska Mnichov, kde jsme se podívali do muzea přírody a člověka. V Ulmu jsme vylezli všech 768 schodů na katedrálu, abychom se mohli kochat výhledem na město. Nejvíc nás ale všechny zaujalo muzeum plyšových medvědů, kde se i kluci vrátili do svých dětských let. Ani špatné počasí nám pak nedokázalo zkazit náladu,“ vzpomíná gymnazistka Blanka Bednářová.
Pro studenty kladenského gymnázia se stal letošní výměnný pobyt nezapomenutelným zážitkem. Všichni už se těší na to, až jejich noví němečtí kamarádi přijedou na začátku března k nám do České republiky.