Soutěž je vyhlašována Kladno Sister Cities Association a městem Kladnem ve spolupráci s Bellevue Sister Cities Association. Skládá se ze dvou částí. První bylo napsání eseje na téma Kam bych se rád podíval, druhou pak pohovor, při němž měli soutěžící za úkol povídat si s čtyřmi porotci na různá témata a pohotově a odpovídat.

„Do Spojených států se už velmi těším, nikdy jsem tak daleko nebyla. Zjišťuji si různé informace a hledám místa, která bych ráda navštívila. Kromě okolní přírody, rezervací a památek mě láká například Kalifornie. Tu si přeji vidět snad ze všeho nejvíce,“ říká Tereza.

Datum odjezdu sice ještě nezná, jelikož informační schůzka, kde se dozví veškeré podrobnosti se ještě nekonala. Gymnazistka ale předpokládá, že odcestuje na přelomu června a července, jelikož americký student, na kterého se Tereza už moc těší, má do Čech dorazit začátkem srpna.

„Doufám, že na toho Američana dostanu předem nějaký kontakt. Jsem na něj moc zvědavá, vůbec nic o něm zatím nevím, nikdo mi nic neřekl,“ svěřila se.

Na soutěž se Tereza připravovala velmi pečlivě. Kromě čtyř hodin angličtiny týdně dochází pravidelně již tři roky na soukromou jazykovou školu v Kladně, kde získala certifikát pro začátečníky FCE (First Certificate in English). Chystá se brzy uspět v další, tentokrát pro pokročilé - CAE (Certificate in Advanced English).

Kromě angličtiny se věnuje ještě studiu francouzštiny, španělštiny a dokonce japonštiny. O své budoucnosti říká: „Po škole bych chtěla tak na rok odjet do nějaké zajímavé země studovat angličtinu, myslím, že je to příjemný způsob jak získat zkušenosti a určitou praxi, která se mi může v životě hodit.“
A lépe se jí tak jistě povede i v jejím vysněném zaměstnání, kterým je pracovat jako překladatelka japonštiny a angličtiny. Pevně věří, že se jí to podaří. Už teď je na dobré cestě. Autor: Michaela Beznosková