Přestože talentovaný mladý muž překvapil při soutěžním klání dosaženými výsledky i sám sebe, pravdou zůstává, že vyřešení dvou náročných a záludných úloh na prvenství stačilo.

„Dostali jsme celkem čtyři úlohy a na ně čtyři hodiny času. Podařilo se mi zvládnout jen dvě z nich a nakonec jsem stejně zvítězil,“ řekl student Jan Pokorný, jenž se matematických olympiád účastní pravidelně.

„Když jsem šel do krajského kola, přál jsem si hlavně, abych neudělal ostudu. Takže vítězství je tím příjemnější,“ doplnil Jan. Přestože jisté vlohy zdědil po rodičích, svoje schopnosti nepovažuje za nijak výjimečné a část úspěchu přisuzuje dobré přípravě ze strany profesorů. Takzvanou nalejvárnu v podobě pravidelných konzultací mu až do nynějška poskytovali profesoři Michal Šturm a Vladimír Němec.

„Opravdu je to velký úspěch, že se Honza dostal až do republikového kola. Učím na gymnáziu 44 let a stalo se to poprvé. Mám z toho ohromnou radost. Honza patří k těm studentům, kteří umějí přijmout to, co je jim nabídnuto. Má samozřejmě dobré předpoklady pro tuto vědu, ale ne vždy se podaří, aby měl student sám zájem se danému oboru hlouběji věnovat,“ sdělil Němec.

Aby se Honza cítil opravdu sebejistě i v republikovém kole, do Plzně si s sebou v březnu poveze realizační tým kamarádů a spolužáků, kteří ho nejen psychicky podpoří, ale budou s ním trávit volný čas náročné čtyřdenní akce. „Bylo by dobré vyhrát i celostátní kolo, ale uvidím, jaká bude konkurence,“ uzavřel student, kterého kromě matematiky baví sport a skládání folkové muziky.