Štáb České televize použil vodní plochu pro natáčení dalšího dílu populárně-vědeckého pořadu Zázraky přírody. Díky geniálním pokusům, které se daří uskutečňovat na půdě slánského gymnázia týmu Laborek složeného, kromě dalších, také z žáků školy, se podařil zhmotnit další jedinečný nápad.

Na vlastní oči měli v pátek 1. června tvůrci pořadu a dodavatelé technologie možnost spatřit oživený projekt nepotopitelné ledové letadlové lodi Habakuk. Návrh plavidla vznikl za druhé světové války už v roce 1942, kdy německé ponorky admirála Dönitze masakrovaly spojenecké konvoje. Projekt podporoval britský admirál lord Mountbatten.

S lodí se počítalo pro různé účely a také pro invazi do Evropy. Definitivně byla stavba plavidla ukončena o rok později kvůli vysoké ceně a obracející se vojensko-politické situaci ve prospěch spojenců.

Po sedmdesáti letech a v mírových časech se rozhodli Slaňáci předvést světu, zda se nepotopitelná ledová loď vyrobená z ledu a dřevěných pilin skutečně na vodní hladině udrží a může opravdu sloužit svému účelu. Výsledek je zatím tajemstvím. Veřejnost se ho smí dozvědět až v polovině června po odvysílání pořadu Zázraky přírody.

„Vymysleli jsme to, spočítali, navrhli. Architekt pořadu vytvořil tvar lodi. Naši žáci nechali vše zamrazit v mrazírnách. Na ledové lodi se podílely prakticky celé Laborky, což čítá až dvacet lidí, včetně současných a bývalých studentů, kolegů nebo tatínků," řekl ředitel slánského gymnázia Milan Dundr.

„Je to experiment. V Čechách se něco podobného koná vůbec poprvé. S gymnáziem spolupracujeme dva roky. Naposledy jsme tady točili chůzi po vodě. Slaný jsme si oblíbili a dokonce jsme jeden pokus vyzkoušeli i v místním krytém bazénu," sdělil vedoucí produkce pořadu Vojtěch Svoboda.

Rekvizitář pořadu Miloš Farský Slaňáky jako první s pořadem propojil.

Kromě atraktivních pokusů jsou diváky ostře sledované i hvězdy pořadu Vladimír Kořen a Maroš Kramár. Kladenský deník je proto ve Slaném nevynechal. „Jsem moc rád, že jsem do projektu šel. Vladimír Kořen je fajn. Všechno ví a všemu rozumí. Úžasná je také naše dramaturgyně Eliška Faeklová, která všechny díly píše a vymýšlí. Je chytrá. Mám rád chytré ženské, ale někdy mám pocit, že nás chce svými nápady odrovnat, aby nás mohli vystřídat. Zatím se držíme," řekl s úsměvem moderátor Maroš Kramár.

Podle jeho slov měl štáb štěstí i na režiséra Adama Rezka. „Je hodný, hlavně když se spletu. Nejhorší je, že mě potkávají lidé a myslí si, že mnohé vím. V návalu práce to předchozí zapomenu, takže neumím odpovědět než na to, proč není lednímu medvědovi zima. Zázraky jsou celkově příjemná forma zábavy, poznání a inteligentního humoru," dodal Maroš Kramár.

Jeho slova doplnil Vladimír Kořen. „V rámci televize mi tematika vědy a životního prostředí přirostla k srdci. Nabídka Zázraků se mi zalíbila natolik, že jsem do toho šel. Nelituji. Je to neustálé vzrůšo, adrenalin a skvělý štáb. Všechny nás to ohromně baví," uzavřel.