„Vypadá to jako po výbuchu bomby, tady není co zachraňovat. Halu bude třeba co nejdříve strhnout,“ řekl novinářům statik Milan Vašek.
Než ale polorozpadlé torzo zmizí, ještě nějakou dobu potrvá. Stavební úřad musí počkat na písemné vyhotovení statického posudku, které by měl Vašek vypracovat do konce tohoto týdne. Pak ho předá majiteli objektu a ten následně stavebnímu úřadu, jenž vydá demoliční výměr. Majitel objektu, jímž je firma Ferromet Group, pak na vlastní náklady zajistí demolici.
„Na budově je sice zástavní právo, ale to by v tomto případě nemělo demolici nijak zabránit. Ohrožuje totiž zdraví a životy lidí,“ uvedla mluvčí kladenského magistrátu Petra Kučerová.


Až do 14. hodiny hlídali torzo budovy městští strážníci, pak je vystřídala agentura placená společností Ferromet Group. Její zástupce Pavel Pančocha uvedl, že intenzivně byl objekt hlídán pouze do května, protože v něm byly zbytky výrobního zařízení. Pak už na ostrahu firma tolik nedbala, i když bylo jasné, že v areálu řádí zloději železa.
Střecha haly se v sobotu po sedmé hodině zřítila na šestici Romů ve chvíli, kdy se zde právě snažili krást železné nosníky. Dva muži ve věku 23 a 26 let pod troskami zahynuli, jeden sedmačtyřicetiletý byl převezen vrtulníkem do nemocnice ve Střešovicích a dva (47 a 14 let) sanitkami do Kladna. Jeden muž se zvládl ze sutin vyprostit sám.


Stav muže, který byl převezen do Střešovic, byl i dnes nadále kritický. Jeho vrstevník v kladenské nemocnici ležel ještě odpoledne na oddělení ARO, v ohrožení života však nebyl. Čtrnáctiletý chlapec by měl býtzítra z jednotky intenzivní péče převezen na standardní.
Kladenská policie případ šet〜ří jako podezření z trestného činu obecného ohrožení. K případu se provádějí znalecké expertizy a byly nařízeny soudní pitvy zemřelých. „Na základě výsledků budeme provádět další vyšetřování,“ uvedla mluvčí okresního ředitelství policie Jana Šteinerová.
Dva zmařené lidské životy jsou podle vedení města tragickým vyvrcholením dlouhodobého problému, s nímž se Kladno potýká. Nejde totiž jen o rozsáhlou trestnou činnost v areálu bývalé Poldi, ale i krádeže ve městě samotném. „Během uplynulého roku jsme například zaznamenali v průměru okolo deseti ukradených poklopů za měsíc,“ vypočítal kladenský primátor Dan Jiránek.