Model připravovaného výstavního, kulturního a kongresového centra byl v pátekpředstaven v prostorách VIP salonu současného zimního stadionu před utkáním s Litvínovem. Samotné stavbě haly již nestojí nic v cestě.

V pondělí 15. září bylo vyhlášeno výběrové řízení, které potrvá do 31. října. ,,Na jeho základě bude vybrán vítěz, jehož musí potvrdit zastupitelstvo města. Půjde-li vše dobře, mohli bychom začít stavět ještě letos,“ uvedl kladenský radní Radek Větrovec.

Financování celé arény se bude skládat ze státního, městského i krajského rozpočtu. Dotace poskytne také Evropská unie (EU). Cena stavby se odhaduje na 830 milionů bez DPH, takže by konečná částka měla dosáhnout přibližně k jedné miliardě korun. Přesná cena ale bude jasná až po ukončení výběrového řízení.

Z městského rozpočtu přitom bude vymezeno 150 milionů korun. Podle představitelů města by tato částka neměla v žádném případě ohrozit financování ostatních plánovaných projektů.

,,V současné době máme na účtu 70 procent z plánované částky,“ informoval přítomné náměstek primátora Miroslav Bernášek. Dokončení stavby je naplánováno na listopad 2010. Všechny práce byměly trvat 22 měsíců od samotného zahájení .

Kapacita sportovního zařízení bude 7200 míst k sezení, přičemž bude při určitých událostech možnost navýšení až na 8000 míst. V případě koncertů může být ještě vyšší.

,,Měla by zde vzniknout také kogenerační jednotka, která bude vyrábět proud a teplo pro halu. Současně počítáme s tím, že bude vytápět nedaleký aquapark, letní koupaliště i nový areál vysoké školy, jenž vznikne na území kasáren,“ uvedl primátor Dan Jiránek.

Maketu multifunkční arény si můžete prohlédnout na ochozu kladenského stadionu při nedělním utkání, ve kterém nastoupí kladenští hokejisté proti Liberci.

,,Podobná hala je i v Liberci, kde jsou téměř stejné především prostory pro diváky. Právě pro ně je komfort podstatný. Dnes jsou haly především o stáncích a toaletách,“ konstatoval s úsměvem architekt Antonín Buchta, který kromě kladenského projektu navrhoval i libereckou arénu.