I když halo není až tak neobvyklým jevem, včerejší pohled skutečně stál za to. Mezi ty šťastnější, kteří ho pozorovali už za dne, byla čtyřiačtyřicetiletá žena z Unhoště. Ta kruhovou duhu kolem Slunce spatřila již po poledni přes zatemnělé okno auta. „Nikdy jsem nic podobného neviděla, Slunce bylo přímo uprostřed velkého kruhu, který tvořila duha. Bylo to opravdu krásné,“ sdělila.

Lépe viditelné však bylo až halo kolem měsíce, které bylo při pohledu na nebe skutečně nepřehlédnutelné. Příležitost k pozorování tohoto úkazu si nenechal ujít ani vedoucí Městské hvězdárny ve Slaném Jaroslav Trnka. „Sice se jedná spíše o atmosferický nežli astronomický jev, ale je to rozhodně zajímavé k pozorování. Já jsem ho sledoval po cestě na hvězdárnu. Bohužel ho kvůli jeho velikosti nelze vidět dalekohledem, ale o to více lidí ho může spatřit pouhým okem,“ uvedl Trnka.

Tento úkaz podle jeho slov vzniká kombinací hodně mrazivého a zároveň vlhkého počasí. Při něm se ve vyšších vrstvách tvoří krystalky, o něž se následně láme světlo. „Je to optický úkaz atmosféry jako třeba duha, ale méně častý. Halo bývá poměrně často pozorováno v Arktidě, kde jsou pro jeho vznik dobré podmínky. U nás jsem ho letos viděl asi poprvé,“ řekl vedoucí slánské hvězdárny.