Velitel kladenské hasičské stanice byl před pěti lety na řadě míst, která byla velkou vodou zasažena přímo drtivou silou. Ještě dnes, když vypráví o tom, co viděl, se mu v očích chvílemi lesknou slzy. Tak silný dojem to na něj udělalo.
„Byl jsem mimo jiné v takzvaném odřadu, kde se dá dohromady technika a lidé, kteří vyrazí na určité místo kvůli likvidaci následků. Našim cílem byla Hlásná Třebáň na Berounce,“ zavzpomínal Soukup.

Když přijeli na místo, byla už řeka zpátky v korytě. „Spoušť, která po ní zůstala, jsem za celý svůj život nikdy neviděl a asi už neuvidím. Všude byly odplavené chaty, zničené domy, naplaveniny bahna. Kdo to nespatřil, těžko si to dovede vybavit,“ popsal hasič.
Jeho jednotka odklízela nepořádek, proudem z hadic vyplavovala nánosy bahna a odčerpávala laguny kontaminované vody. „Některé chaty to odneslo úplně, ale ti lidé se alespoň měli kam vrátit. Hůře na tom byli místní, kteří měli promáčené domy,“ uvedl Norbert Soukup.

V Třebáni zůstali týden, pak přijeli na pomoc vojáci. „Pracovalo se prakticky dnem i nocí, člověk toho moc nenaspal. Odpočinout jsme si mohli v suchém sále, který nám dala obec k dispozici. Spolupráce s místními byla celkově vynikající. Ti, co bydleli výše a nevyplavilo je to, za námi chodili a nabízeli občerstvení a možnost osprchování. Neviděl jsem žádné pokusy o rabování, lidé k sobě byli solidární,“ potvrdil velitel kladenských hasičů.
Když začala voda zaplavovat oblasti v okrese Praha–západ, vyjíděl s technikou na evakuaci lidí. „Vezli jsme do Řevnic čluny a v Dobřichovicích už jsme nepřejeli vodu. Díval jsem se z mostu na obydlí u řeky, kde měli lidé udělané bariéry z pytlů s pískem. Když je začala voda odplavovat, drželi je holýma rukama, ale nebylo to nic platné,“ řekl.

Trochu ho překvapilo, když po čase viděl, jak lidé staví nové domy za miliony na místech, kde jim voda vzala ty staré. „Já bych se tam asi už nevrátil, ale pro ně asi byla láska k domovu hodně silná,“ konstatoval hasič.
Povodně se ho dotkly i soukromě. Jeho neteři voda vyplavila dům v Kralupech, který pomáhal stavět. „Nábytek byl na odpis, ale když voda opadla, sjelo se tam široké příbuzenstvo a všichni pomohli,“ dodal Norbert Soukup, který pracuje jako hasič už osmadvacet let.