Přestože členové lezeckého týmu, jichž je na každé ze tří směn hasičů zhruba šest, vyjíždějí k podobným událostem spíše nárazově , letošní rok byl na takové zásahy vydatný. Podle kladenských instruktorů bylo výjezdů lezců nejvíce za posledních deset let.

Se statistikou asi nejvíce zahýbal mladík, kterého hasiči v létě sundávali ze stožáru vysokého napětí u Stochova celkem čtyřikrát. Muž závislý na drogách chtěl skokem spáchat sebevraždu a při tom hrozil, že se pobodá nožem.

Jak potvrzuje instruktor kladenských lezců Martin Parma, který se aktivitě věnuje jedenáct roků, podle jeho slov patřily tyto akce mezi náročnější. Zachráncům hrozil nejen zásah elektřinou, ale i pád, stejně jako poranění nožem.

„Za odvážný čin, kdy museli kluci vylézat pětatřicetimetrový stožár v krátké době několikrát, byli dokonce dva z nich vyznamenáni. Ondřej Ečer z Kladna a Martin Vondra ze Stochova," řekl instruktor lezení Martin Parma.

Aby se hasičům členům lezecké skupiny dostalo co nejlepšího tréninku, účastní se speciálního výcviku nejméně jednou měsíčně.

Teprve po roce se stává lezec právoplatným členem profi skupiny, která je neodmyslitelnou součástí záchranné složky. Vybíráni jsou vždy ti fyzicky nejzdatnější a nejšikovnější.

V minulých dnech muži ze tří kladenských směn hasičů podstoupili navíc každoroční náročný výcvik v lezeckém Polygonu Singing Rock Kladno. Hala v bývalém areálu Poldi Kladno je jedním ze dvou špičkově vybavených tréninkových center v republice, kde profesionálové z různých oborů získávají cenné zkušenosti pro svoji práci.

Hasiči si i tentokrát vyzkoušeli práci s lanovou technikou a nácvikem modelových situací vyproštění zraněného z nepřístupného terénu.

"Závěrem cvičení si hasiči mohli ve stejném areálu vyzkoušet výstup na lezecké stěně, která byla slavnostně otevřena v listopadu letošního roku. Jedná se o moderní lezeckou stěnu o maximální dostupně výšce 18 metrů. Plocha stěny je přibližně 1000 m2," řekl kladenský hasič-lezec Lukáš Vejvar, který je v týmu prvním rokem.

Informace o nově otevřené lezecké stěně, která slouží i veřejnosti naleznete na webových stránkách http://www.stenakladno.cz