„Použito bylo například při loňském požáru štěpky u Rožmitálu pod Třemšínem,“ odkázala na událost z loňského srpna v příbramském okrese, která si vyžádala vyhlášení nejvyššího ze čtyř stupňů požárního poplachu. Do zemědělského areálu v lokalitě V Hoděmyšli, kde plameny schvacovaly nejen štěpku, ale částečně přeskočily i na hospodářské budovy s dobytkem a drůbeží a vítr je hnal rovněž do přilehlého pole, se tehdy sjely hasičské jednotky nejen ze Středočeského, ale také Plzeňského a Jihočeského kraje.

| Video: Youtube

V úterý však takové hašení nebylo aktuální. Velkokapacitní čerpadlo provětrali profesionální hasiči ze stanic v Kladně a ve Stochově na Turyňském rybníku nedaleko obce Kamenné Žehrovice na Kladensku v rámci výcviku. „Na Záplavách, jak se Turyňskému rybníku přezdívá, hasiči celé dopoledne procvičovali práci s čerpadlem a jeho správné a rychlé sestavení,“ upřesnila mluvčí. Podotkla, že načasování bylo vlastně velmi aktuální, jestliže v minulých dnech hrozily povodně i v některých částech Středočeského kraje – a i při takových událostech je možné tuto techniku použít. „Součástí odborné přípravy byl také výcvik ovládání malého nafukovacího člunu. Hasiči tím zvyšují svou odbornou způsobilost a získávají širší spektrum možností, jak pomoci potřebným,“ poznamenala Fliegerová.

Připomíná, že HFS Somati je mobilní modulární zařízení s pohonem a čerpadlem určené pro dálkovou dopravu vody – přičemž samozřejmostí je i možnost odčerpat velké množství vody ze zaplavených oblastí. Při maximálním výkonu přečerpá 8000 litrů za minutu.