Vyděšený syn čtyřiaosmdesátileté důchodkyně ze Slaného přiběhl krátce po čtvrté hodině ranní na služebnu městské policie, kde prosil o pomoc.
“Matka leží zraněná doma na podlaze, naříká a nemůže se pohnout. Byt je uzamčený zevnitř a já se k ní nemohu dostat. Bojím se o její život,“ uvedl strážníkům rozrušený muž, které ho prý maminka stačila vyrozumět mobilním telefonem.

Hlídka vyjela do Vepřkovy ulice, kde zjistila, že dveře prvním patře jsou nedobytné a není možné se k ohrožené dostat jinak než oknem. „Strážníci okamžitě přivolali na místo hasiče, stejně jako zdravotníky a zahájili akci. „Jeden z našich mužů vylezl po žebříku do patra, kde byl nucen rozbít okno a dostat se k ženě ležící na podlaze,“ uvedl vedoucí Městské policie Slaný Pavel Štěpánek. Záchranáři okamžitě poskytli stařence první pomoc.
„Ženu jsme následně transportovali na chirurgické oddělení slánské nemocnice se zlomeninou stehenní kosti,“ uvedla mluvčí středočeských záchranářů Nina Šeblová.

K dovršení dramatické situace přispěl navíc nic netušící soused, jehož ze spánku vytrhlo řinčení skla a podezřelý pohyb osob.
V obavách o bezpečnost postarší nájemnice od vedle rozespalý muž okamžitě zavolal policii, že do bytu asi vnikli lupiči. Policejní hlídka už pouze zhlédla jen finále předchozí úspěšné záchranné akce.

„Případů, kdy jsme museli násilím otevřít byt nebo výtah, bylo dodnes ve Slaném i Kladně od počátku letošního roku dvanáct. Ve výtahu se zasekli dokonce i zdravotníci s pacientem a ve Slaném mladá maminka na balkoně, přičemž dvouleté dítě zůstalo samo zavřené v bytě,“ uvedla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. Není tajemstvím, že v jednom z otevřených bytů se ukrýval i celostátně hledaný vězeň.

Kateřina Husárová