Dnes má Kladensko pouze čtyřicet sedm sborů dobrovolných hasičů oproti dřívějšku, kdy jich bylo osmdesát. I přes problémy se základna dětí rozrůstá. Potvrdilo se to o víkendu na jubilejním dvacátém ročníku Memoriálu Jaroslava Haška a Miroslava Totha v požárním útoku dětí, který se uskutečnil ve Hřebči.

Mnozí z účastníků vůbec poprvé oblékli stejnokroj a helmu. Ti nejmenší si vedli skvěle a útok do terče zvládali v několika vteřinách. „Jsme zklamáni malou účastí. Odřekly Velvary, Pletený Újezd a další. Soutěžit bude osm družstev mladších a šest družstev starších žáků i ze Středokluk od Prahy a z Rakovnicka Lužná a Rynholec. Tímto závodem začíná nový ročník mladých hasičů Zimní liga a Plamen,“ řekl velitel kladenské hasičské stanice zastupující Hřebeč Jan Šilhán. „Loni jsme tenhle memoriál vyhráli, ale dnes máme generační problém. Udělali jsme nábor, máme zcela nové družstvo. Čtrnáct dětí od šesti do jedenácti let společně s Alenou Hanzlíkovou začíná pracovat a doufáme, že opět obsadí okresní špičku,“ doplnil.

Generační problémy mají i ve Stehelčevsi. Po prvním kole obsadili novicové třetí místo, které nakonec neudrželi.

„Máme patnáct obcí, jež pracují s dětmi. Mládí se hlásí z Braškova, Pcher, Žiliny i Lhoty. Nechci moc sbory povyšovat. Pletený Újezd se začíná tlačit dopředu. Letos vyhrál krajské kolo, Hřebeč je zlatý střed a Velvarští byli dlouho na prvních místech, ale ochabuje to. A budoucnost našeho sportu? Musí se zlepšit hlavně finanční stránka, dotace od ministerstva nestačí. Řešíme to díky sponzorům, ale jak dlouho?“ prohlásil starosta Okresního sdružení hasičů Kladno Oldřich Zuska.

A kdo stál ve Hřebči na pomyslné bedně? Kladeňáci to prohráli na celé čáře. Mladší žáci ze Středokluk a starší hasiči z Lužné jim pohár vyfoukli.

Autor: Břetislav Kostka