Letní varianta závodů se koná už potřetí. „Pokoušíme se nacházet každého půl roku další a další místa, která jsou pro disciplíny Přežít Kladno vhodná a hledáme také partnery, hlavně sportovní kluby a zájmová sdružení. Jsme rádi, že se nám stále daří přinášet závodníkům nové zážitky. Na Kladně je skutečně spousta zajímavých míst a lidí, kteří jsou schopní nám vyjít vstříc," řekl ředitel SAMK Lukáš Kubica.
Na otázky Kladenského deníku odpovídal jeden z organizátorů akce Jan Motejzík, který navíc většinu disciplín vymýšlí.

Od kolika hodin se mohou zájemci před startem registrovat?
Od 7.30 bude připravená prezentace na koupališti u Sletiště. V den konání akce je poplatek za startovné vyšší. Před závodem bude ještě taková rozprávka, aby všichni závodníci věděli důležité informace. V devět hodin by měla startovat první dvojice do terénu.

Co by měla mít každá dvojice s sebou?
Povinná výbava, kterou budeme na startu kontrolovat, je občanský průkaz, kartička pojišťovny, pochopitelně kolo, helma a mobilní telefon. Bez toho žádná dvojice neodstartuje. Dále doporučujeme svačinu, samozřejmě pití, mapník, buzolu, set na opravu kola a také fyzičku. Poměrně se osvědčilo i brát si tenisky na přezutí pro ty, kteří mají cyklistické tretry.

V sobotu bude startovat také nová kategorie pro děti.
Jedná se o úplně samostatný závod pro děti, na které čeká maximálně šestikilometrová trasa. Mohou jet buď rodiče s dětmi, nebo ti starší sami. Samozřejmě v tom případě musí mít souhlas rodičů. Závod se bude konat v areálu Sletiště a lesoparku za koupalištěm. Nebude to nic náročného, navíc jsou to místa, která většina Kladeňáků zná.

Další variantou je Zažít Kladno.
Zažít Kladno je kratší než Přežít Kladno. Závodníci pojedou méně kilometrů a vynechají některá stanoviště. Mohu prozradit, že je ovšem nemine například lezecká stěna.

Jaké jsou kromě lezecké stěny další odtajněné disciplíny?
Ve Skateparku Kladno budou závodníci zdolávat určenou trasu na vozíčku. Na letišti u Velké Dobré si budou muset poradit s požárním útokem a čeká je manipulace s kanónem LPDVK/30 ve Vojenském skanzenu Smečno.  Plus další disciplíny. Celkem bude na trase osm úkolů a tři indicie. Ještě nesmím zapomenout na úkol v cíli. Ten bude také záživný.

Jak Vás napadlo dát do Přežít Kladno kanón?
Do skanzenu jezdívám se svým synem, protože ho zajímají vojáci, vojenská technika, bunkry a tak. Navíc k tomuto mám poměrné blízko i já a několikrát jsme ve smečenském skanzenu byli. Seznámili jsme se s jeho provozovatelem a s ním jsme se domluvili, že by bylo fajn něco vymyslet.

A jak jste přišel na další skvělý úkol ve skateparku?
S tím mi pomohla Kristina  Pochmanová ze Speciální pečovatelské služby Kladno. Toto sdružení se stará o postižené klienty. Moc takové lidi obdivuji, protože mají navzdory svému hendikepu, chuť něco dělat. Už nám pomáhali jako pořadatelé při in-line závodech. Domluvili jsme se, že by bylo fajn, kdybychom vymysleli nějakou disciplínu, aby si závodníci sami vyzkoušeli jaké to je na vozíčku bojovat s terénem. Měsíc jsme o tom spolu debatovali a hledali vhodné místo. Pak jsem si vzpomněl na Skatepark Kladno. Potkali jsme se tam s provozovatelem panem Bílkem a hledali jsme optimální trasu. Doufám, že až se závodníci vrátí zpět do cíle, uvědomí si, že vozíčkáři to mají skutečně těžké.