V Kladně proběhlo historicky první referendum o plošném zákazu hazardu ve městě v lednu letošního roku současně s prezidentskými volbami. Hlasovalo v něm ale příliš málo lidí, pouhých šestadvacet procent. A aby výsledek byl platný, muselo by jich být alespoň pětatřicet procent.

Krajský soud jedná o neplatnosti kladenského referenda o hazardu.
Referendum o zákazu hazardu v Kladně je neplatné, rozhodl soud

Iniciativa Kladno bez hazardu začala usilovat o reprízu referenda, které podle přesvědčení jejích členů nemělo odpovídající podporu města. Soud pak v únoru rozhodl, že lednové referendum je neplatné.

V březnu pak schválili kladenští zastupitelé, že se referendum bude opakovat v polovině dubna. Přípravný výbor referenda se tomu snažil zabránit s tím, že příliš časný termín by bez dostatečné propagace vedl opět k nízké účasti voličů. A u soudu uspěl.

V Kladně během prezidentských voleb probíhalo také referendum o hazardu.
Referendum o hazardu v Kladně o víkendu nebude, zasáhl soud

Soud konstatoval, že město postupovalo nezákonně, když návrhu přípravného výboru na opakované referendum až v termínu nejbližších parlamentních voleb nevyhovělo a vyhlásilo hlasování o hazardu už na sobotu 15. dubna. Tomu pak zabránil předběžným opatřením soud poté, co se na něho obrátil nespokojený přípravný výbor.

Usnesení o volebním termínu kladenského referenda o hazardu nebylo právní moci okamžitě po vyvěšení na úřední desku soudu. Proti tomuto rozhodnutí mohou obě strany ještě podat kasační stížnost, a to do dvou týdnů od jeho doručení. O případné kasační stížnosti pak rozhoduje Nejvyšší správní soud.