Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dar hejtmana by uvítaly i spolky z Kladenska

Kladensko - Velké naděje, ale zároveň i pesimismus a pochybnosti vzbuzuje v mnohých lidech prohlášení středočeského hejtmana Davida Ratha, že bude jeden ze svých platů věnovat potřebným. Podmínky by měly vejít ve známost již v březnu.

5.2.2009 3
SDÍLEJ:

O příspěvek z platu středočeského hejtmana Davida Ratha je už nyní velký zájem.Foto: Deník/Robert Božovský


Některé instituce z Kladenska, zabývající se pomoci druhým, o nabídce uvažují velmi vážně, zatímco jiné ho komentují se slovy, že i když tak hejtman skutečně učiní, bude to o náhodě, kdo bude vybrán.


„V tuto chvíli ještě přesně nejsou stanoveny podmínky, hejtman si pro jejich vytvoření ale stanovil termín do konce února a od března by měly být k nahlédnutí na jeho internetových stránkách,“ uvedla mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková.


I přesto však už nyní naznačila, že by se mělo jednat spíše o dary konkrétním lidem nežli institucím. „Podle posledních informací hejtman zvažoval, že by nedával peníze, ale přímo by zakoupil věc, o kterou by dotyčný žádal. Například kdyby si nevidomý člověk zažádal, že potřebuje speciální program na počítač, koupil by ho. Nebo kdyby maminka pěti dětí požádala o peníze na nákup kola pro děti, předal by jí přímo kolo,“ přiblížila Mascheková.

Podle jejích slov se od doby první zmínky o darech obrátilo na krajský úřad už několik lidí s prosbou o radu, jak mohou o peníze žádat. Mluvčí radí, počkali do doby, kdy budou podmínky přesně určeny.


Příspěvek z hejtmanského platu by ale s nadšením přijal i nejeden dobročinný spolek. Možnost požádat o finanční pomoc by uvítala například majitelka psího útulku v Buštěhradu na Kladensku Eugenie Sychrovská: „Proč ne? Zkusit to můžeme. Sponzory máme jenom občasné, když nám třeba někdo věnuje krmení pro zvířata. Žádný politik nás ještě ze svého platu nepodporoval.“

S uplatněním svého platu zhruba čtyřiadevadesát tisíc korun tedy hejtman jistě potíže mít nebude. Nabídku by uvítali i členové Dobrovolnického centra Kladno, kteří pomáhají zejména těm, již by se bez pomoci druhého člověka neobešli, Ať už se jedná o návštěvy rehabilitačních stacionářů pro děti nebo domovů pro seniory.


„Pokud bude možnost, určitě bychom této nabídky využili. Neustále pořádáme nějaké akce, takže každá koruna je pro nás dobrá. Skutečně jsme přemýšleli, že bychom hejtmana požádali, ale o jakou částku si nedovoluji odhadnout. Rámcově by se mohlo jednat tak o deset až patnáct tisíc korun,“ sdělila ředitelka Dobrovolnického centra Kladno Kateřina Kudějová.


„Peníze bychom využili na nové projekty, kterými je ku příkladu upravený Pes kamarád, tedy cannisterapie. Druhou možností by bylo také jejich využití při spolupráci s domovy pro seniory, které dobrovolníci pravidelně navštěvují,“ doplnila Kudějová.


Zastáncem opatrnějšího stanoviska k rozdávání darů je ale například ředitelka Azylového domu pro matky s dětmi v Kladně Lenka Schořálková, která zdaleka není sama. „Až tato možnost bude upřesněna, maminkám ji sdělíme. Samotnou mě zajímá, jaké podmínky bude muset žadatel splňovat a jaké budou možnosti. Určitě se na podmínky podívám. Na druhou stranu ale musím říct, že s obdobnými radami maminkám musíme být opatrnější. Když už jim něco takového sdělíme, v naději to berou jako hotovou věc, ale s tím nelze počítat,“ uvedla.

Autor: Zuzana Vlková

5.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení